21 rzeczy które powinieneś zrobić na studiach
5/5 - (6 votes)

Dzieciństwo to najlepszy okres w życiu. Liceum to najlepszy okres w życiu. Studia to najlepszy okres w życiu. Ile razy słyszałeś takie teksty?

Wbrew pozorom Twój najlepszy okres w życiu może dopiero się pojawić. To co zrobisz mając dwadzieścia czy dwadzieścia kilka lat może zadecydować o tym kim będziesz w wieku trzydziestu, czterdziestu czy pięćdziesięciu. W jakim miejscu będziesz żył, w jakiej branży będziesz pracował i z kim będziesz jeździł na wakacje. Wyciśnij ze studiów jak najwięcej, żebyś później nie żałował zmarnowanego czasu.

1.Ogarnij swój czas

Na studiach możesz spać do 12, pić piwo na śniadanie, chodzić na zajęcia jak Ci się zachce i nie wiedzieć co będziesz robić za godzinę. W końcu jednak trzeba będzie się ogarnąć i polecam zrobić to w miarę szybko. Jak nauczysz się gospodarować swoim czasem, zyskasz dobry nawyk na całe życie. Warto zasmakować studenckich klimatów, ale wszystko ma swoje granice.

2. Spróbuj kilku różnych prac, nie trać wakacji

W czasie pięciu lat studiów masz cztery okresy wakacyjne. Jasne, że odpoczynek jest potrzebny, ale nie warto całego czasu poświęcać na picie piwa z kolegami. Zatrudnij się w firmie, która wydaje Ci się atrakcyjna. Na początek nawet jako praktykant, któremu nie płacą. Przez miesiąc zdobędziesz pierwsze doświadczenie i będziesz miał solidną podstawę do aplikowania na normalne stanowisko. Pamiętaj, że praktyki na studiach i tak musisz odbyć, więc lepiej zrobić to wcześniej.

Wykorzystaj trzy przerwy wakacyjne na pracę w trzech różnych firmach ze swojej branży. Po studiach pochwalisz się doświadczeniem, które zapewni Ci fajne stanowisko. Albo nawet otworzysz swój biznes, podczas gdy koledzy od piwa będą narzekali, że „nie ma pracy dla ludzi z naszym wykształceniem”.

3. Wyprowadź się od rodziców

Studia to świetny pretekst, a w innym przypadku nie będzie to takie proste. Im wcześniej zmienisz miejsce zamieszkania i wyjdziesz z rodzinnego inkubatora tym szybciej zaczniesz radzić sobie z rzeczywistością. Ale to bardzo dobrze. Najgorsze to skończyć studia i wyprowadzić się dopiero koło trzydziestki pozostając maminsykiem. Wtedy budzisz się z przysłowiową ręką wiadomo gdzie i uczysz się samodzielności, której Twoi koledzy doświadczyli już 10 lat wcześniej.

4. Odetnij się od toksycznych znajomych

Nie możesz poszybować w górę z orłami, jeśli grzebiesz razem z kurami. Unikaj ludzi, którzy powodują konflikty, kłamią, krytykują, manipulują, wywołują w Tobie negatywne emocje i stres. Im dłużej będziesz utrzymywał z nimi kontakt, tym trudniej będzie Ci się od nich odciąć.

5. Nawiązuj jak najwięcej znajomości

Na każdej imprezie poznaj przynajmniej jedną nową osobę. Jadąc pociągiem zagadaj do nieznajomego. Bądź otwarty na ludzi. Ciągłe poszerzanie kontaktów daje Ci gwarant na lepsze życie. Zauważ, że znając prawnika, lekarza, taksówkarza, mechanika, informatyka, krawcową, fotografa lub kogokolwiek innego, możesz załatwić wiele spraw dużo szybciej i taniej. Pomijając nawet fakt oszczędności czasu i pieniędzy, Twoje życie będzie ciekawsze.

6. Zainwestuj w coś kilkaset złotych

Spróbuj. Wcale nie musisz mieć dużego kapitału na start. Kilkaset złotych w zupełności Ci wystarczy, żeby nauczyć się podstaw inwestowania. Sprawdzisz jak reagujesz, kiedy Twoje aktywa tracą na wartości, jak również kiedy zyskują. Grając na giełdzie, forexie czy bitcoinie na małych, ale prawdziwych kwotach zobaczysz, że czasem Twoje decyzje potrafią być irracjonalne. Napisaliśmy zresztą cały artykuł o inwestowaniu w kryptowaluty. Nauczysz się kontrolować emocje i przygotujesz na przyszłość, kiedy będziesz dysponować większymi środkami.

7. Otwórz swój pierwszy biznes

Masz 20 lat, nie masz rodziny, którą musisz utrzymać, kredytów, które musisz spłacić, zobowiązań, których musisz dotrzymać. Jedyne co Cię powstrzymuje to strach i stereotypy. Kiedy masz ryzykować jeśli nie teraz? Jak nauczysz się prowadzić firmę, jeśli nie na własnych błędach?

Więcej możesz dowiedzieć się z artykułu Pierwsza firma w wieku 20 lat – moje 7 błędów.

Gdzie zdobędziesz kontakty jak nie próbując wszystkich możliwości, które przyjdą Ci do głowy? Zawsze będziesz miał czas, żeby pójść na etat. Spróbuj jak to jest prowadzić firmę i zarabiać na własny rachunek. Wbrew pozorom prowadzenie biznesu nie jest zarezerwowane tylko dla nielicznych. To nie jest fizyka kwantowa ani nic skomplikowanego. Studia to idealny czas, żeby ruszyć z czymś swoim. Jak nie wyjdzie to trudno. Jak wyjdzie to będziesz z dumą opowiadał o tym biznesie do końca życia.

8. Naucz się występować publicznie

Według badań ludzie boją się wystąpień publicznych bardziej niż śmierci. Rzeczywiście, przełamanie strachu nie jest proste, ale ta umiejętność przyda Ci się na całe życie i może otworzyć wiele drzwi. Warto zapisać się do klubu Toastmasters. Jest to międzynarodowa organizacja non-profit, w której nikt nie będzie się śmiał, kiedy strzelisz gafę. Dadzą Ci pomocne rady i nauczą jak być dobrym mówcą.

9. Zaangażuj się w działalność pozaakademicką

Jeśli w wieku 25 lat możesz pochwalić się tylko dyplomem ukończenia studiów, nie oczekuj, że firmy będą o Ciebie walczyć. Dołącz do najlepszych organizacji studenckich, charytatywnych lub samorządu uczelnianego. Angażuj się w dodatkowe projekty, w których zdobędziesz doświadczenie, poznasz nowych ludzi i nauczysz się pracy zespołowej. Umiejętność pracy w grupie jest uważana przez pracodawców za jedną z najważniejszych, często istotniejszą niż samo wykształcenie.

10. Wyrób w sobie nawyk proaktywności

Działaj, działaj i jeszcze raz działaj. Im masz mniej czasu tym jesteś w stanie więcej zrobić. Wymyślaj własne projekty, organizuj wyjazdy dla znajomych, zgłaszaj się jako pierwszy i angażuj w nowe zadania. Takie osoby zawsze postrzegane są jako ciekawe i warte poznania.

11. Wyznacz i zrealizuj sportowe marzenie

Może nie każdy jest wielkim fanem sportu, ale każdy osiąga największe możliwości fizyczne między 20 a 30 rokiem życia. Jeśli chcesz przebiec maraton, zbudować sylwetkę, którą zaimponujesz na plaży lub spełnić dowolne sportowe marzenie – zaplanuj je już teraz. Ten okres w życiu nigdy nie wróci.

12. Naucz się porządnie chociaż jednego języka obcego

Po studiach zobaczysz, że znajomość języków to furtka do wielu złotych okazji. Będziesz mógł pracować w międzynarodowych zespołach, zarabiać więcej pieniędzy i czuć się swobodnie na zagranicznych wyjazdach. Angielski jest standardem, o który niektóre firmy już nawet nie pytają. Na studiach masz wystarczająco dużo czasu, żeby nauczyć się od zera nowego języka. Jeśli tego nie zrobisz do 25 roku życia – później będzie już coraz trudniej. Od razu zachęcamy do przeczytania naszego wpisu – 17 Najbardziej Skutecznych Metod Nauki Języka Angielskiego.

13. Naucz się stosować zasadę Pareto

Na wszystkie czynności, które wykonujesz składają się rzeczy ważne i mniej ważne. Według badań jedynie 20% wszystkich zadań odpowiada za 80% osiąganych rezultatów. Znajdź je i skup na nich swoją uwagę, a znacznie poprawisz efektywność. Więcej informacji znajdziesz we wpisie – Zasada Pareto – Co to jest stosunek 80/20 i skąd biorą się nierówności.

14. Przeprowadź się na pół roku do innego miasta

Najczęściej podczas studiów dopiero odkrywasz co chcesz w życiu robić. Jeśli żyjesz cały czas w tym samym środowisku, z tymi samymi ludźmi, w tym samym mieszkaniu – wpadasz w rutynę. Zmieniając miejsce zamieszkania spojrzysz na niektóre sprawy z zupełnie innej perspektywy. Przeprowadź się chociaż raz w życiu na kilka miesięcy do innego miasta. Studia to idealny czas na taką zmianę. Nie ważne czy wyjedziesz do innego miasta w Polsce czy za granicę. Będąc studentem możesz skorzystać z programu ERASMUS, który umożliwia wyjazd na studia do innego kraju. Do Twojej dyspozycji jest również program MOST, dzięki któremu możesz studiować przez semestr lub cały rok w innym mieście na terenie Polski.

15. Oddawaj drobne przysługi

Bezinteresowność nie jest na porządku dziennym. Mimo wszystko staraj się oddawać drobne przysługi, pomagać innym i nie oczekiwać nic w zamian. Co zasiejesz, to zbierzesz. Nawet w biznesie najpierw inwestujesz, a potem zyskujesz. Istnieje prosta zasada, jeśli komuś pomożesz – wróci to do Ciebie.

16. Podróżuj

Skończyły się czasy, w których latanie samolotem to przywilej bogaczy. Dzisiaj możesz kupić bilet lotniczy za równowartość przejazdu pociągiem między Krakowem a Warszawą. Podróżując po świecie poznasz inną kulturę i zobaczysz, że co innego
uważa się za słuszne i normalne. Być może lokalne zwyczaje i sposób życia będą
bardziej Ci pasować niż tutaj w Polsce. Filmy i książki nie oddadzą w 100%
rzeczywistości. Nie ma innej opcji jak przekonać się na własne oczy. Rzeczy
materialne kupujesz, używasz i wyrzucasz. Z podróży zostają wspomnienia na całe
życie. To jedna z najlepszych inwestycji. Wykorzystaj to i podróżuj jak najwięcej.

17. Chodź na rozmowy kwalifikacyjne dla treningu

Żeby stać się mistrzem, najpierw trzeba być uczniem. Jeśli chcesz dobrze prezentować się na rozmowach, na których Ci zależy, najpierw spróbuj swoich sił na tych, na których Ci nie zależy. Mając styczność z rekruterami nauczysz się odpowiadać na standardowe pytania i budować dobre wrażenie na rozmowach kwalifikacyjnych.

18. Nie żyj z pieniędzmi od pierwszego do pierwszego

Odłóż pieniądze na trzy miesiące życia. Mądrze rozplanuj i rozłóż w czasie budowę poduszki finansowej, a okaże się, że nie jest to takie trudne. Kiedy przyjdzie większy wydatek nie będziesz musiał zapożyczać się u znajomych, rodziny, ani w bankach. Odkładaj co miesiąc drobne kwoty, planuj wydatki i nie marnuj pieniędzy na rzeczy, których nie potrzebujesz.

19. Poznaj osobę, która robi na Tobie wrażenie

Z pewnością masz kogoś, kogo podziwiasz za to kim jest lub co robi. Wszystko jedno czy ta osoba jest muzykiem, przedsiębiorcą, działaczem społecznym czy sportowcem. Nawiąż kontakt z tym człowiekiem i spotkaj się z nim. Większość osób tego nie robi, bo myślą, że nikt nie zwróci na nich uwagi. To błąd – wbrew pozorom ludzie, którzy odnieśli sukces w swojej dziedzinie lubią opowiadać o własnych doświadczeniach.  Czemu więc nie uczyć się od najlepszych?

20. Mniej obiecuj, ale zawsze dotrzymuj słowa

Niech Twoje słowo ma wartość. Nie musisz od razu na wszystko się godzić. Nie podejmuj zobowiązań, z których nie będziesz w stanie się wywiązać. Jeśli wyrobisz w sobie nawyk rzetelnego realizowania tego co obiecałeś, ludzie będą Cię cenić. Tu nie chodzi o to, żebyś był ciepłym misiem, który godzi się na wszystko. Chodzi o to, żeby można było na Tobie polegać.

21. Trzymaj się z zaradnymi ludźmi

Na pewno masz znajomych, którzy są wyjątkowo obrotni. Jedni potrafią coś zorganizować, inni zarządzają projektami, angażują się w działalność charytatywną, są przewodniczącymi organizacji studenckich, a ktoś być może prowadzi swoją firmę. To ludzie, którzy nie boją się próbować nowości, a większość rzeczy za które się zabierają po prostu im wychodzi. Staraj się jak najczęściej z nimi współpracować. Jeśli nie teraz, to w przyszłości ktoś z nich będzie potrzebował osoby do nowego projektu. A być może to Ty będziesz potrzebował do współpracy kogoś z nich.

To wszystko warto zrobić na studiach. Nawet jeśli zrealizujesz tylko część z 21 punktów, to po studiach będziesz mógł się pochwalić doświadczeniem zawodowym, odbytymi kursami, umiejętnościami interpersonalnymi i historią biznesową. Nie zabraknie też ciekawych wspomnień, nowych znajomych i szczerych przyjaciół.


Wiele osób pisze do nas z pytaniem od czego zacząć, jaką firmę otworzyć i skąd wziąć pomysł.

Ponieważ my nigdy nie mieliśmy z tym problemu (mamy aż za dużo pomysłów i wszystkich nie zrealizujemy), postanowiliśmy stworzyć wielki spis zawierający 97 POMYSŁÓW NA BIZNES.

Są to pomysły, które spokojnie nadają się na pierwszą firmę i w większości nie wymagają dużych nakładów inwestycyjnych. Niektóre z nich sami mieliśmy przyjemność realizować, a część wisiała na naszych listach i czekała na realizację w przyszłości.

Być może Ty z któregoś skorzystasz? 

Odbierz BEZPŁATNIE ebook 97 Pomysłów na Biznes klikając TUTAJ.

PS: Skutkiem ubocznym tej lektury będzie pobudzenie Twojego myślenia.

Rzeczy które warto zrobić na studiach

Dawid, Bartosz, Julian

3 KOMENTARZE

  1. Świetny artykuł. Ze swojej strony gorąco polecam treningi szachowe. Osobom, które z natury są niezdecydowane, mogą pomóc zwiększyć swoje zdolności do podejmowania trafnych decyzji, a przy okazji uczą regularności.

  2. Świetny artykuł! Dziękuję niesamowicie za świetne rady i gratuluję dobrego podejścia do życia. W 100 procentach się z Tobą zgadzam 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here