Ulga dla młodych - jakie umowy
5/5 - (7 votes)

Zerowy PIT dla młodych – w tym artykule znajdziesz informacje od kiedy obowiązuje ulga #BezPITdlaMłodych, dla kogo jest korzystna i ile można na niej zaoszczędzić. Jeśli chcesz otrzymywać wyższe wynagrodzenie jeszcze w roku 2019, poniżej znajdziesz stosowne oświadczenie (plik do pobrania), które należy złożyć u Twojego pracodawcy. Rozwiewamy także wątpliwości kogo ominie ulga na PIT dla młodych.

Dla kogo zerowy PIT dla młodych?

Aby skorzystać z zerowego PIT dla młodych należy spełnić 2 warunki:

  1. Wiek poniżej 26. roku życia
  2. Forma zatrudnienia wymieniona w ustawie, czyli dla osób pobierających wynagrodzenie na podstawie:
    • umowy o pracę
    • umowy zlecenie
    • spółdzielczego stosunku pracy
    • pracy nakładczej
    • stosunku służbowego (np. Policja)
Zerowy pit - zasady i szczegóły

Ile zyskasz miesięcznie i rocznie na zerowym PIT dla młodych?

Zamysł ustawodawcy był taki, że wprowadzenie ulgi w podatku dochodowym dla młodych osób (do 26. roku życia) wpłynie na ich decyzję o podjęciu pracy w Polsce, a nie emigracji za granicę. Jak wpłynie to w rzeczywistości na plany młodzieży, to się okaże dopiero za jakiś czas. Ministerstwo finansów zrobiło przykładowe kalkulacje, ile może zyskać taki młody człowiek w perspektywie miesiąca i roku w zależności od wysokości zarobków (biorąc pod uwagę PIT 0%). Ministerstwo wyliczyło, że osoba pracująca poniżej 26 roku życia zarobi od 133 PLN do 564 PLN więcej w skali miesiąca po uwzględnieniu ulgi podatkowej. Jest to odpowiednio od 1592 PLN do nawet 6768 PLN więcej w perspektywie rocznej. Im większe wynagrodzenie, tym bardziej korzystna jest ulga na PIT.

zerowy pit - kalkulacja ile zyskasz miesięcznie i rocznie

Kiedy wchodzi w życie PIT 0%?

Nowelizacja ustawy wprowadzająca zerowy PIT dla osób do 26. roku życia weszła w życie 1 sierpnia 2019 r. Szacuje się, że z ulgi skorzysta około 2 mln młodych osób. 

Nowe przepisy mają zastosowanie do przychodów uzyskanych od dnia 1 sierpnia 2019 roku. Nie oznacza to, że dany dochód musisz wypracować i otrzymać po 1 sierpnia. Jeśli masz umowy zawarte wcześniej i zrealizowałeś czynności przed 1 sierpnia 2019 roku, ale wypłata wynagrodzenia następuje po 31 lipca, to taki przychód również jest objęty ulgą.

Dla kogo zerowy PIT i od kiedy

Kogo nie obejmuje PIT dla młodych?

Czy PIT zerowy obejmuje młodych przedsiębiorców do 26 roku życia?

Niestety, przepisy są tak skonstruowane, że przedsiębiorcy nie będą mogli skorzystać z ulgi podatkowej dla młodych. Jedynie osoby zatrudnione na etacie i umowach zlecenie mogą czerpać korzyści z zerowego PIT.  Warto wspomnieć, że łączenie różnych źródeł zarobkowych nie ogranicza prawa do ulgi podatkowej. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, a jednocześnie pracujesz na etacie, to możesz skorzystać z ulgi PIT 0% dla młodych (dla przychodów pochodzących z umowy o pracę).

Czy zerowy PIT obejmuje umowy o dzieło lub umowy stażowe?

Niestety oprócz młodych przedsiębiorców do 26 roku życia, osoby zarabiające z innego tytułu, na podstawie studenckiej umowy stażowej lub o dzieło nie skorzystają z ulgi podatkowej.

Co z zasiłkami dla bezrobotnych?

Zasiłki dla bezrobotnych i świadczenia wypłacane z innego tytułu nie podlegają uldze podatkowej PIT dla młodych.

Zerowy PIT dla młodych – Limit dochodów

Ulgą PIT 0% objęte są przychody do wysokości 85 528 PLN w danym roku podatkowym. Do tego limitu przychody osoby do 26 roku życia są całkowicie zwolnione z PIT (biorąc pod uwagę formy zatrudnienia wymienione w ustawie). Ulga obowiązuje niezależnie od liczby umów lub liczby płatników (czyli np. liczba firm z których pobierasz wynagrodzenie nie ma znaczenia). Jeśli zarabiasz więcej, to zapłacisz podatek dochodowy do urzędu skarbowego tylko od nadwyżki ponad 85 528 zł. Do limitu liczy się kwota brutto wpisana do umowy, a koszty uzyskania przychodów i inne ulgi skarbowe nie mają znaczenia.

Limit Przychodów - PIT zerowy

Limit zwolnienia w 2019 roku – Jak go wyliczyć?

Ulga PIT 0% weszła w trakcie roku, więc roczny limit przychodów w 2019 r. jest proporcjonalnie mniejszy. Przepisy obowiązują od 1 sierpnia 2019, więc limit obejmie okres tylko 5 ostatnich miesięcy od sierpnia do grudnia. Kalkulacja wysokości przychodów wygląda następująco: 5/12 * 85 528 PLN = 35 636,67 PLN ( 5 z 12 miesięcy przemnożone przez limit roczny). 

Ulga dla młodych - jakie umowy

Wzór oświadczenia zerowy PIT (plik PDF,DOC)

Aby skorzystać z PIT 0% jeszcze w roku 2019, młodzi pracownicy do 26 roku życia muszą złożyć stosowne oświadczenie. Ustawodawca wprowadzając zerowy PIT dla młodych zapisał warunek jaki należy spełnić, aby od 1 sierpnia 2019 roku Twoje dochody były zwolnione z podatku dochodowego. Należy tylko złożyć stosowne oświadczenie w sprawie ulgi podatkowej u Twojego pracodawcy, a wynagrodzenie za pracę netto zwiększy o zaliczkę na podatek dochodowy.

Wzór oświadczenia do wydruku znajdziesz w linku poniżej:

Przykładowy Wzór oświadczenia – zerowy PIT

UWAGA: od 1 stycznia 2020 roku pracodawca automatycznie, z mocy ustawy nie będzie pobierał od młodych osób do 26 roku życia zaliczek na PIT, dlatego oświadczenie będzie potrzebne tylko w roku 2019.

Co się stanie jak nie złożę oświadczenia?

Jeśli nie doniesiesz oświadczenia o zwolnieniu Twojego dochodu w roku 2019 to pobrane zaliczki na podatek dochodowy zostaną Ci zwrócone przy rozliczeniu rocznym.

Czy PIT zerowy zwalnia ze składek na ZUS i NFZ?

Ulga w PIT dla młodych osób nie zwalnia Cię z zapłaty składek na ZUS i NFZ (jeśli jesteś objęty ubezpieczeniami społecznymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym).

Zerowy PIT dla studentów

Tylko osoby uczące się i studenci rozliczający się na podstawie umowy zlecenie nie zapłacą składek na ubezpieczenie społeczne, ani podatku dochodowego. Faktycznie nie będą oni opodatkowani żadnymi składkami. Składki na ZUS pobiera się natomiast od osób do 26 roku życia zatrudnionych na umowę o pracę – bez znaczenia pozostaje fakt, czy mają status osoby uczącej się. 

Wysokość składki zdrowotnej przy zerowym PIT

Obliczana przez płatnika składka na ubezpieczenie zdrowotne w okresie zwolnienia może być obniżana. Jej wysokość powinna być porównana z hipotetyczną wysokością zaliczki na podatek dochodowy, gdyby przychód młodej osoby nie był zwolniony od podatku. Jeśli obliczona składka na ubezpieczenie zdrowotne (UZ) jest wyższa od tej teoretycznej zaliczki, to stawkę za UZ obniża się do wysokości tej zaliczki. Efekt jest tego taki, że osoby zarabiające mniej, po pierwsze nie zapłacą podatku, a po drugie nie zapłacą wysokiej składki zdrowotnej. W odwrotnym przypadku (obliczona składka jest niższa od hipotetycznej zaliczki na podatek dochodowy) potrącana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne w pełnej wysokości.


Wiele osób pisze do nas z pytaniem od czego zacząć, jaką firmę otworzyć i skąd wziąć pomysł.

Ponieważ my nigdy nie mieliśmy z tym problemu (mamy aż za dużo pomysłów i wszystkich nie zrealizujemy), postanowiliśmy stworzyć wielki spis zawierający 97 POMYSŁÓW NA BIZNES.

Są to pomysły, które spokojnie nadają się na pierwszą firmę i w większości nie wymagają dużych nakładów inwestycyjnych. Niektóre z nich sami mieliśmy przyjemność realizować, a część wisiała na naszych listach i czekała na realizację w przyszłości.

Być może Ty z któregoś skorzystasz? 

Odbierz BEZPŁATNIE ebook 97 Pomysłów na Biznes klikając TUTAJ.

PS: Skutkiem ubocznym tej lektury będzie pobudzenie Twojego myślenia.

Pit 0 - podsumowanie

Te artykuły mogą Cię zainteresować:

Źródło: twitter.com/MF_GOV_PL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here