Grudzień jest okresem kupowania prezentów dla najbliższych, a dla sprzedawców internetowych oznacza to czas największych zysków. Sprzedaż wzrasta o 100, a nawet 200%! Najpopularniejszą platformą sprzedażową w Polsce wciąż pozostaje Allegro. W tym artykule pokażę Ci, jak w tym serwisie zarabiać.

Każdy może sprzedawać, nie każdy może zarabiać

Założenie konta i wystawienie aukcji jest banalnie proste – kiedyś sprzedawać mógł każdy. Ostatnio mocno się to zmieniło. Widzisz, robiąc tam zakupy nie przywiązujesz większej wagi do sprzedawcy, u którego kupiłeś dany przedmiot. Jeżeli ktoś Cię zapyta “Gdzie kupiłeś te buty?” to nie odpowiesz “U sprzedawcy sportowe-obuwie82.”, a powiesz “Na Allegro”. Allegro stało się marką samą w sobie, której management dobrze o tym wie i dba o jak najlepsze odczucia swoich klientów. Zasady portalu zmieniły się tak, aby wśród sprzedających zostali tylko najlepsi, którzy będą to robić na bardzo wysokim poziomie.

Znajdź produkt

W pierwszym kroku musisz wybrać produkty, które chcesz sprzedawać. Jeżeli już je masz – świetnie. Jeżeli zaczynasz od zera to dobrze wybrać produkty, co do których będzie duże prawdopodobieństwo, że będą się dobrze sprzedawać. Pomóc Ci w tym może narzędzie TradeWatch – możesz w nim sprawdzić najpopularniejsze aukcje w danych kategoriach nawet 3 lata wstecz! Dostępne są bardzo precyzyjne statystyki: ile produktów zostało sprzedanych, na jaką kwotę w danej kategorii jest średnie zamówienie, czy jak sprzedawca zmieniał ceny w danym okresie czasu – ogrom wiedzy. Jeżeli się zdecydujesz i wyślesz im maila, otrzymasz to narzędzie na tydzień za darmo – także warto tam zerknąć.

To jedna z możliwości TradeWatch – widzimy, które aukcje były najpopularniejsze 8 października 2018 i ile wynosiła sprzedaż. To akurat żaden wyczyn, bo widzimy to na Allegro na bieżąco. Jednak jeżeli taką historię wygenerujesz sobie na 3 lata wstecz możesz wyciągnąć wnioski, które produkty w grudniu, w okresie świąt, sprzedają się co roku bardzo dobrze.

Wskazówka:
Staraj się znaleźć produkty uniwersalne. Tablety nie są najlepszym pomysłem, bo jest to branża która rozwija się bardzo szybko. Jeżeli jakiś model sprzedawał się rok temu za 600zł, to w tym roku już może sprzedawać się bardzo słabo, w dodatku za dużo niższą cenę ze względu na dostępność innych modeli – nowszych i lepszych. Dodatkowo na tablety ciężko będzie uzyskać dobrą cenę u producenta/dystrybutora, bo ten rynek zdominowany jest przez duże sieci z elektroniką.

Znalazłeś dobry produkt – trzeba go teraz kupić taniej . Najpopularniejszą metodą jest zakup większej ilości u producenta, wtedy możesz uzyskać rabat. Niestety jest to wada sprzedaży nowych produktów – trzeba wyłożyć sporą gotówkę. W zależności od produktu może to być od 5 tysięcy złotych wzwyż. Ja taką kalkulację robiłem przy zakupie za 20 tysięcy złotych, pokażę ją w dalszej części artykułu.

Zarabianie na OLX

Jeżeli nie masz dużego budżetu to polecam Ci handel używanymi przedmiotami na OLX. Tu możesz zacząć nawet od 1 sztuki – żeby kupić coś taniej wystarczy wyszukiwać okazje i negocjować cenę, a następnie drożej sprzedać. Wystarczy zrobić dobre, jasne zdjęcia na odpowiednim tle i z dobrym opis. Kilka takich transakcji zrobiłem. Dlaczego nie robię tego dalej? Ma to swoje wady, które Wam poniżej przedstawię.

Przykład 1
Kupiłem keyboard na niemieckim Ebayu, którego przywiózł mi do Polski znajomy. Była to dobra okazja, więc wziąłem w ciemno. Był to w Polsce mało popularny model. Finalnie udało mi się go sprzedać i zarobiłem na nim 1200 zł, ale pół roku przeleżał u mnie w domu.

Przykład 2
Kupiłem na Allegro dla siebie używanego Iphona 7. Sprzedający miał dostępnych 100 sztuk, jednak na aukcjach nie było konkretnych zdjęć danej sztuki, można było kupić jedynie w ciemno. Zaryzykowałem i zamówiłem. Telefon był w całkiem dobrym stanie, więc z ciekawości wystawiłem go  na OLX. Kupiony za 1450 zł, wystawiony za 1697 zł. W pierwszy dzień dostałem 10 wiadomości i kilka smsów (wystawiłem też na Marketplace na Facebooku).


Zamówiłem od razu 4 kolejne, a ogłoszenie na OLX zostawiłem. Dlaczego zrezygnowałem? Dostawałem bardzo dużo zapytań typu: Czy będzie Pan może w najbliższym czasie na śląsku i mógłby mi go przywieźć? 150 km w jedną stronę. Poza tym dużo pytań o zamianę, na jedną z transakcji musiałem podjechać 30 km. Na sztuce zarabiałem ok. 150 zł, ale wymagało to ode mnie za dużo zachodu. Jeżdżenie, odpisywanie na wiadomości i smsy. Dwa telefonu musiałem odesłać, bo były w fatalnym stanie – dostałem zwrot tylko za jednego, więc przez 2 tygodnie codziennie dzwoniłem do sprzedawcy upominając się o zwrot pieniędzy. Inaczej wyglądałaby sytuacja, gdybym zamówił od razu 100 Iphonów, albo pojechał do sprzedawcy z Allegro i wybrał te w najlepszym stanie. Sprzedaż na większą skalę miałaby sens, a takie “dorywcze” sprzedawanie wymagało ode mnie za dużo uwagi i zaangażowania, dlatego zrezygnowałem.

Oblicz marżę

Zanim na hurra zaczniesz robić “biznes” na Allegro, usiądź do Excela i przelicz wszystkie koszty. Na początku pisałem, że Allegro chce zostawić tylko profesjonalnych sprzedawców. Jak to robią? Jednym z ich sposobów było podwyższenie prowizji od każdej transakcji. Są one zależne od kategorii, ale średnio można przyjąć, że prowizja wynosi ponad 10%. To bardzo duży koszt, który może zaważyć o tym, że sprzedaż będzie nieopłacalna. To nie wszystko. Po drodze pojawia się sporo innych kosztów:

 • Opakowanie
 • Wysyłka
 • Magazynowanie
 • Zwroty
 • Podatek
 • Koszt prowadzenia firmy (ZUS, rachunki, księgowość itd.)
 • Dodatkowe opłaty (reklamy, promowanie aukcji)

Najniższa możliwa marża, którą powinieneś przyjąć na Allegro to 25%, ale raczej przyjmij jako minimum 30%.

Przykład

Na TradeWatchu znalazłem, że najpopularniejszym przedmiotem w kategorii “Sprzęt estradowy, studyjny i DJski” (przy cenie powyżej 200zł) jest mikrofon Novox NC-1. Mało tego, w grudniu zeszłego roku był on najpopularniejszy w tej kategorii i jego popularność utrzymuje się przez cały rok. Najtaniej można go było kupić za 249zł z darmową dostawą i w programie Allegro Smart.


Sprzedawcy sprytnie podnosili wartość takiego zamówienia tworząc pakiety, tzn. sprzedając taki mikrofon w zestawach z dodatkowymi akcesoriami.

Znalazłem producenta tych mikrofonów i wysłałem maila z pytaniem jaka cena jednostkowa byłaby przy zakupie 100 sztuk (wartość prawie 25 tysięcy złotych). Sprzedawca jednak nie chciał takiej informacji od razu udzielić i poprosił o przesłanie dokumentów firmy i opisu działalności. Niekoniecznie handlują z każdym. Napisałem do znajomego, który prowadzi sklep muzyczny i kupuje u tego dystrybutora, aby poprosił o wycenę. Przy takiej wielkości zakupu cena za sztukę wynosiłaby 199 zł (gdybym kupił je samodzielnie – bez pośrednictwa znajomego). Największy koszt to prowizja Allegro. Obliczyłem ją w kalkulatorze prowizji, który jest dostępny w ramach tego portalu dla 50 sztuk:

Przyjąłem koszt opakowania 4 zł i koszt wysyłki 10 zł.

Novox NC-1 Black
Cena zakupu 199.00
Prowizja Allegro 25.28
Opakowanie 4.00
Wysyłka 10.00 Najtańsza oferta: 249.00
Suma 238.28 Zysk: 10.72

Słabo. Nie uwzględniłem pracy, zwrotów, podatków, kosztów stałych firmy itd. Na pierwszy rzut oka sprzedaż tego mikrofonu jest nieopłacalna. Prowizja Allegro jest bardzo wysoka, co może skutecznie zniechęcić amatorów.

Jak mógłbym zwiększyć zyski?

 • Sprzedawać w zestawie z akcesoriami (trzeba zrobić nowe obliczenia, ile będą kosztowały akcesoria i o ile zwiększy się marża na zestawie)
 • Nie sprzedawać najtaniej
 • Dodać inne bonusy
 • Manipulować ceną (wystawić za 249, a po kilku zakupach podnieść na 259 itd.)
 • Uwzględnić, że w grudniu ceny mogą wzrosnąć
 • Wartość dodana: Rodzice będą kupować ten mikrofon jako prezent dla swoich dzieci. Pewnie służy on młodym gamerom i przyszłym gwiazdom Youtuba. Mógłbym za wyższą cenę oferować przesyłkę mikrofonu już zapakowanego na prezent (oczywiście paragon osobno, na zewnątrz). A może spróbować sprzedawać taki prezent w zestawie z książką? Rodzice kupią mikrofon służący do grania, ale będzie w zestawie z książką, więc taki prezent będzie miał też jakiś charakter edukacyjny, rozwojowy – rodzice uspokoją swoje sumienie, a marża może się zwiększyć. Dla osób kreatywnych sposobów na biznes jest dużo.

Uważaj na zwroty

Zgodnie z prawem kupujący może odesłać zakupiony towar, a sprzedający musi zwrócić pieniądze razem z kosztem najtańszej przesyłki, którą oferował. Powinieneś zwrócić na to uwagę obliczając rentowność, bo w przypadku zwrotów nie dość że nie zarobisz to poniesiesz stratę na koszcie wysyłki, który i tak musiałeś ponieść.

Najwięcej zwrotów jest w odzieżówce – klienci zamawiają kilka przedmiotów do przymierzenia i sporo z nich odsyłają. Odsetek zwrotów czasem sięga 20%.

Jak wygrać z konkurencją

Konkurencja wśród sprzedawców jest bardzo duża. Możesz się wyróżnić na kilka sposobów. Przeanalizuj daną kategorię. Zobacz ile jest ofert sponsorowanych, a ile promowanych.

Oferty sponsorowane to system reklamowy Allegro Ads. Działa podobnie do Google, na którym też jako pierwsze pojawiają się strony sponsorowane. Zaletą tego rozwiązania jest to, że płacisz za nią wtedy, gdy ktoś wejdzie na daną aukcję klikając w reklamę. Może warto się tam pojawić.

Zwróć uwagę na profesjonalne zdjęcia i opisy. Zastosuj język korzyści. Kto jest Twoim klientem? Mężczyźni zwrócą większą uwagę na specyfikację techniczną i zdjęcia, dla kobiet warto zastosować bogatsze opisy.

Wskazówka

Mikrofon za 300zł niekoniecznie kupuje 12-letni Youtuber. Raczej kupują jego rodzice. Wiesz, że 65% męskich skarpetek kupują kobiety?

Nie wdawaj się w walkę na coraz niższe ceny. Daj wyższą cenę, ale zaoferuj więcej niż inni. Mogą to być gratisy, bonusy, ale może to być też szybka dostawa, profesjonalne doradztwo, obsługa telefoniczna w niedzielę, czy zapakowanie przedmiotu jako prezent. Bonusem do mikrofonu nie musi być statyw za 70 zł. Może to być poradnik pdf: “15 sprawdzonych sposobów na zwiększenie liczby wyświetleń na Youtube”. Stworzenie takiego poradnika nic nie będzie Cię kosztować, a dla niektórych klientów może przeważyć na Twoją korzyść.

Podsumowanie

Sprzedaż na Allegro nie należy do łatwych. Trzeba w to włożyć sporo zaangażowania i dysponować pewnym budżetem lub mieć dojścia do producentów. Jednak jeśli wykażesz się kreatywnością to możesz z powodzeniem tam zarobić. Nawet jeśli robisz to tylko dorywczo w okresie świątecznym.

Artykuł powstał na bazie moich doświadczeń oraz 30. odcinka podcastu Biznes Od Początku, w którym moim gościem był Paweł Mielcarek – osoba o potężnym doświadczeniu w sprzedaży na tej platformie.

Paweł Leżoch
https://pawellezoch.pl/

Dodaj komentarz

avatar