Studia to czas nauki, imprez, pracy, podróżowania, aktywności w stowarzyszeniach studenckich, nawiązywania nowych znajomości i odkrywania tego, co chce się w życiu robić. Warto te lata dobrze wykorzystać. Próbować wielu rzeczy, angażować się w ciekawe projekty, zdobywać doświadczenie, poznawać nowe kultury, a przede wszystkim łączyć przyjemne z pożytecznym. Ważne jest, żebyś kończąc studia mógł w praktyce wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności. Sama teoria zdobyta na uczelni to za mało. Jeśli w wieku 25 lat możesz pochwalić się tylko i wyłącznie dyplomem ukończenia studiów, nie oczekuj, że firmy będą o Ciebie walczyć. Nie krytykuję tutaj nauki akademickiej – sam jestem studentem i chcę dalej studiować. Uważam jedynie, że zdobycie wiedzy pozaakademickiej (np. w stowarzyszeniu studenckim) pomoże Ci już na starcie rozwinąć karierę zawodową z dużo lepszymi wynikami. Jeśli chcesz dobrze wykorzystać czas studiów, angażuj się w ciekawe projekty od samego początku.
Chcesz wykorzystać studia na maksa? Sprawdź nasz artykuł o 21 rzeczach, które warto zrobić na studiach.
Jednym ze sposobów na proaktywne wykorzystanie wolnego czasu jest dołączenie do organizacji studenckiej. Są to organizacje zrzeszające studentów, którzy w przyjemny i praktyczny sposób rozwijają swoje zainteresowania. Zdobędziesz tutaj cenne umiejętności i branżowe doświadczenie, poznasz ciekawych ludzi, nawiążesz kontakty ze znanymi firmami, będziesz uczestniczył w wielu szkoleniach, warsztatach i konferencjach. W ramach uczestnictwa organizowane są również podróże za granicę, akcje charytatywne, wydarzenia sportowe i kulturowe. Brzmi super, tylko którą organizację wybrać? Jest ich w Polsce kilkadziesiąt. Przedstawię Ci 5 ogólnopolskich, które według mnie i moich znajomych są najciekawsze. Dodatkowo skontaktowałem się z osobami zaangażowanym w projekty danej organizacji, aby mogli przekazać kilka słów od siebie.
Zaczynamy 🙂
Studenckie Forum Business Centre Club (SF BCC)
Studenckie Forum BCC jest organizacją biznesową, która skupia się na promowaniu przedsiębiorczości. Funkcjonuje od 2001 roku i obecnie rozwija się w 15 miastach w Polsce. Poprzez projekty edukacyjne dociera każdego roku do ponad 30 000 młodych ludzi. Już same liczby robią wrażenie. Czym dokładnie zajmuje się SF BCC? Oto 4 najpopularniejsze inicjatywy:
Festiwal BOSS – największy festiwal biznesowo-edukacyjny w Polsce. Każdego roku na przełomie marca i kwietnia odbywają się prelekcje, warsztaty i panele dyskusyjne. Gośćmi festiwalu są osoby, które osiągnęły znaczący sukces zawodowy m.in. Ryszard Florek, prof. Andrzej Blikle, ks. Jacek Stryczek czy Michał Sadowski. W wydarzeniu bierze udział ponad 5 000 młodych ludzi oraz ponad 200 prelegentów, którzy spotykają się w 10 miastach Polski na ponad 35 uczelniach wyższych.
Przedsiębiorcza Kobieta – projekt stworzony specjalnie dla kobiet, które pragną się rozwijać, zdobywać nowe umiejętności oraz czerpać inspirację od osób, które osiągnęły już sukces w biznesie. Spotkania odbywają się cyklicznie w kilkunastu miastach w Polsce. Program składa się z części szkoleniowej, inspirującej oraz networkingowej, dzięki czemu kobiety nie tylko mogą zyskać nową wiedzę, ale także zdobyć cenne kontakty biznesowe.
Najlepsze Zajęcia z Przedsiębiorczości – konkurs skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W trakcie wydarzenia uczestnicy rozwiązują zadania (casestudy) wzięte prosto ze świata biznesu. Celem Projektu jest pokazanie, jak cenna może okazać się wiedza zdobyta w szkole na Podstawach Przedsiębiorczości, a pomysłowość i współpraca mogą prowadzić do cennych i ciekawych rozwiązań.
Art Business Festival – to jedyne takie wydarzenie w Małopolsce łączące branżę kreatywną z biznesem. Podczas 2 dni prelekcji, warsztatów oraz sesji inspirujących uczestnicy zdobywają praktyczną wiedzę dotyczącą projektowania i aspektów prawnych z tym związanych. Z wiedzy skorzystają projektanci pracujący w swojej firmie oraz jako freelancerzy.
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Creativity&Useful”. Wśród prelegentów znajdą się osoby związane z branżą fotograficzną, mody, grafiki komputerowej, typografii a także marketingu i prawa.
Biznes Junior – warsztaty prowadzone przez członków w szkołach podstawowych. Podczas których dzieci dostają szansę stworzenia i zarządzania własną firmą. Dodatkowo uczniowie mają możliwość poznać takie zawody jak: sekretarka, księgowa, handlowiec czy marketingowiec.
Będąc członkiem SF BCC możesz zaangażować się w organizowanie powyższych projektów i zdobywać doświadczenie w praktyce. Możesz także wprowadzić w życie swój własny projekt. Rozwiniesz swoje kompetencje w zakresie: zarządzania projektami, zespołem, pozyskiwania partnerów czy promocji i marketingu. Jednocześnie Studenckie Forum BCC to nie tylko projekty. Każda osoba ma możliwość rozwoju w pionach organizacji, jakimi są: HR, PR i marketing, Fundraising czy IT i grafika na poziomie regionalnym bądź ogólnopolskim. Masz także okazję brać udział w szkoleniach, które przygotowują Cię do prowadzenia własnego biznesu. Przekazywana jest tutaj wiedza na bardzo wysokim poziomie dzięki współpracy z najlepszymi przedsiębiorcami w kraju.
Opinia o SF BCC:
„Dołączyłam do SFu w listopadzie ubiegłego roku, od razu zostałam wybrana na koordynatorkę projektu Przedsiębiorcza Kobieta w Krakowie. To było najlepsze, co mnie spotkało! Możliwość zarządzania zespołem, planowania i wdrażania swoich pomysłów, prowadzenia eventów a także kontakt z kobietami biznesu. W przeciągu roku nawiązałam mnóstwo wartościowych kontaktów, poznałam ludzi, którzy tak jak ja myślą o założeniu własnej firmy. W SFie rozwinęłam się pod kątem wystąpień publicznych, pozyskiwania parterów czy prowadzenia działań w zakresie PR i marketingu. Dużą wartością było rozwinięcie kompetencji menadżerskich (czego nie doświadczyłabym na żadnych praktykach czy stażach). Od czasu, kiedy wstąpiłam do organizacji moje plany o własnej działalność gospodarczej zaczęły przybierać bardziej realną formę, dzięki temu, że stale przebywam w biznesowym środowisku. Organizacja i ludzie, którzy w niej są sprawili, że nie tylko nabyłam nowe kompetencje, ale też zyskałam mnóstwo świetnych wspomnień z czasu studiów i ciągle liczę na więcej!”
Kinga Kowalczyk
SF BCC Kraków
AIESEC
AIESEC to największa na świecie, niezależna organizacja prowadzona przez młodych ludzi. Działa w 122 krajach na poziomie lokalnym, narodowym i globalnym. W Polsce, od ponad 45 lat rozwija w młodych ludziach cechy liderskie poprzez praktyczne doświadczenia w wymianach międzynarodowych oraz projektach wspierających ich realizację. Dodatkowo AIESEC organizuje co roku wiele programów edukacyjno-społecznych dla przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i liceów – a także dla organizacji pozarządowych, startupów i firm. Tutaj naprawdę nie da się nudzić. Poniżej przedstawiam najważniejsze aktywności, w które warto się zaangażować:
Wolontariat zagraniczny – AIESEC daje możliwość wyjechania na wolontariat do ponad 100 krajów. Global Volunteer to międzykulturowe doświadczenie dla młodych osób, które chcą rozwinąć siebie i otaczający ich świat. Realizowane w ramach wolontariatu projekty wspierają Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ – m.in. jakościową edukację, zdrowie i jakość życia, mniej nierówności społecznych.
Praktyki w firmach – Global Talent to między narodowe praktyki trwające od 3 do 12 miesięcy, podczas których możesz zdobyć doświadczenie w HR, marketingu, edukacji, turystyce czy IT. Globalna perspektywa pomoże Ci doświadczyć specyfiki rynków zagranicznych, co w pozytywny sposób wpłynie na Twoją dalszą karierę oraz rozwój osobisty.
Praktyki w StartUp’ach – AIESEC organizuje międzynarodowe praktyki w StartUp’ach, które trwają od 6 do 12 tygodni. Jest to to dobry początek dla młodych i przedsiębiorczych osób. Dzięki Global Entrepreneur możesz rozpocząć swoją karierę i poznać świat biznesu.
Dni Kariery – AIESEC Polska od ponad 20 lat organizuje wiosną Dni Kariery w 9 miastach. Są to jedne z największych targów pracy, praktyk i staży dla studentów i absolwentów w naszym kraju.
AIESEC University – innowacyjne, dwumiesięczne warsztaty językowe z native speakerami. Oprócz regularnych zajęć masz również możliwość uczestniczenia w Language Toury. Są to spotkania z lektorami, np. podczas spaceru po mieście lub w kawiarni przy kawie.
Opinia o AIESEC:
„Działam w AIESEC już okrągły rok i muszę przyznać, że jest to jeden z najbardziej intensywnych etapów mojego życia. W tym czasie miałam okazje partycypować w 3 projektach, a aktualnie zajmuję pozycję liderską organizując konferencję dla członków komitetu UW. Organizacja daję możliwość działania w różnych obszarach. Ja koordynowałam projekty wymianowe, dzięki czemu miałam możliwość rozwinąć moje umiejętności HR, poznać wspaniałych wolontariuszy z całego świata i nawiązać ciekawe znajomości. Ponad to intensywnie działałam w sekcji sprzedażowej współpracując z organizacjami pozarządowymi i firmami. Polecam AIESEC każdemu, kto chce budować swoje doświadczenie, produktywnie wykorzystywać swój czas oraz rozwinąć samego siebie, co jest zdecydowanie najbardziej satysfakcjonujące.”
Aleksandra Buchcic
AIESEC Warszawa
Board of European Students of Technology (BEST)
BEST jest międzynarodową organizacją studencką skupiającą 96 uczelni technicznych w 33 krajach Europy. W Polsce istnieją grupy lokalne w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gliwicach, Gdańsku i Łodzi. Idea BEST narodziła się w Sztokholmie i od 1989 roku ma na celu umożliwianie dialogu, współpracy i wymiany pomiędzy studentami europejskich uczelni technicznych. Jeśli planujesz zdobywać doświadczenie techniczne w międzynarodowym towarzystwie – tutaj możesz wiele się nauczyć. Projekty mogą się różnić w zależności od uczelni, jednocześnie do najpopularniejszych należą:
Kursy naukowe – tanie, kilkunastodniowe wyjazdy do innych krajów Europy. W ramach BEST Courses odbywa się cykl wykładów, ćwiczeń i wizyt w firmach mających na celu przybliżenie studentom nowoczesnych rozwiązań ze świata nauki i techniki.
Inżynierskie targi pracy – BEST organizuje targi pracy z największymi firmami z Twojego miasta. Na targach prezentowana jest oferta z jak największej gamy branż, a wśród nich są między innymi: budownictwo, IT, bankowość, i finanse, chemia, elektronika, energetyka, przemysł czy transport. Inżynierskie Targi Pracy pomagają studentom w wyborze ścieżki rozwoju i pozwalają na pierwszy poważny kontakt z pracodawcą.
Konkurs inżynierski EBEC Poland – wspólne przedsięwzięcie wszystkich polskich uczelni należących do BEST. Konkurs rozpoczyna się testem eliminacyjnym sprawdzającym wiedzę techniczną, umiejętności logicznego myślenia i kreatywność. 14 najlepszych drużyn z każdego miasta kwalifikuje się do Finału Lokalnego. Rozgrywany jest on w dwóch kategoriach: Team Design i Case Study. Team Design polega na skonstruowaniu prostego urządzenia, które będzie wykonywać określoną funkcję. Natomiast Case Study to przygotowanie optymalnego planu umożliwiającego rozwiązanie podanego problemu związane z tematyką ochrony środowiska, budownictwa, architektury, mechaniki, informatyki lub elektroniki. Zwycięzcy Finałów Lokalnych zmagają się z uczestnikami innych uczelni na Finale Ogólnopolskim, a laureaci tego etapu będą reprezentować Polskę podczas Finału Europejskiego.
Opinia o BEST:
„Cześć! Dołączyłam do Stowarzyszenia Studentów BEST na drugim roku studiów i po trzech latach wciąż gratuluję sobie podjętej decyzji. Trudno w kilku zdaniach streścić ogrom doświadczenia i satysfakcji, jaką daje praca z innymi studentami (nie tylko z Twojej uczelni, ale z całej Europy), nie mówiąc już o uzyskanych efektach. Naszą misją jest rozwój studentów, którą realizujemy poprzez organizację różnorodnych projektów lokalnych i międzynarodowych (m.in. te wymienione powyżej) – i jeśli sądzisz, że brzmi to odrobinę pompatycznie, uspokoję Cię. Mamy przy tym mnóstwo zabawy, poznajemy niesamowitych ludzi i podróżujemy częściej niż przykładny student powinien ;). Jeśli mogłabym cofnąć czas i zmienić swoją decyzję, zrobiłabym to – aby dołączyć do BESTu już na pierwszym roku.”
Paulina Krukowska
BEST AGH Kraków
Association des États Généraux des Étudiants de l’Europe (AEGEE)
AEGEE to jedna z największych interdyscyplinarnych organizacji studenckich działających w Europie. Powstała w Paryżu i jest otwarta na studentów i młodych ludzi ze wszystkich środowisk, wydziałów i kierunków. Niezależne co studiujesz – tutaj odnajdziesz swoje miejsce. Organizacja ta skupia 13 000 osób z 200 miast w 40 europejskich krajach. To właśnie tutaj możesz podróżować począwszy od Wysp Kanaryjskich, a na Kaukazie skończywszy. Poznasz inne kultury, ale nie w charakterze zwykłego turysty. Każdego lata ponad 3000 studentów oraz absolwentów wyjeżdża na jeden ze 100 organizowanych w całej Europie Summer University. Możesz uczestniczyć w szkoleniu z zakresu Public Relations, kursie na temat węgierskich win, a nawet odbyć podróż Koleją Transsyberyjską. Jednocześnie AEGEE rozwija się na pięciu głównych obszarach:
Wymiana międzykulturowa – będąc w AEGEE masz możliwość spotkania się z młodymi ludźmi z całej Europy. Dzięki temu poznasz różnice kulturowe i zobaczysz jak żyje się w innych krajach.
Rozwój osobisty i edukacja nieformalna – uczestnicząc w szkoleniach i warsztatach zdobywasz umiejętności przywódcze, komunikacyjne i zarządzania grupą.
Projekty tematyczne – zarówno na skalę lokalną jak i międzynarodową. Każdy oddział organizuje swoje własne projekty tematyczne. Jednym z przykładów realizowanych przez AEGEE Kraków jest PR CAMP, czyli trzydniowe szkolenie z PR i marketingu. Inny przykładem jest Mówca Doskonały, czyli szkolenie z wystąpień publicznych i opanowania stresu przy przemówieniach.
Rzecznictwo i polityka – AEGEE poprzez kampanie, akcje lobbystyczne, konferencje i członkostwo w większych forach, reprezentuje studentów przed interesariuszami. Dodatkowo AEGEE informuje młodych ludzi jaki wpływ na życie mają strategie europejskie oraz jakie możliwości im oferują.
Interesuje Cię polityka? Przeczytaj nasz wywiad z osobą, która w młodym wieku robi karierę w polityce.
Fora oraz dyskusje – młodzi Europejczycy w AEGEE mają możliwość dyskusji i wymiany swoich idei w celu znalezienia wspólnej płaszczyzny. Wymiana spostrzeżeń ma miejsce głównie w grupach roboczych, na konferencjach oraz Walnych Zgromadzeniach (takich jak AGORA oraz EPM).
Opinia o AEGEE:
„Do AEGEE-Kraków dołączyłam w marcu 2015 roku będąc na 2-gim roku studiów. Zainteresował mnie projekt Darmowe Konwersacje Językowe, dzięki któremu przez pół roku mogłam się uczyć języka hiszpańskiego zupełnie za darmo. Następnie uczestniczyłam w wyjazdowym szkoleniu, na którym dowiedziałam się jak od podstaw zrealizować swój własny pomysł na projekt. Zaangażowałam się także w działalność międzynarodową AEGEE, dzięki czemu zawarłam mnóstwo cennych znajomości i za niewielkie pieniądze odwiedziłam kilkanaście krajów. Najbardziej w AEGEE cenię kontakt z wartościowymi ludźmi, którzy odważnie realizują swoje marzenia i motywują się wzajemnie do działania.”
Magda Barwinek
AEGEE Kraków
The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience (IAESTE)
IAESTE również ma zasięg międzynarodowy. Działa w 89 krajach, a jednym z jej głównych celów jest organizacja wymiany zagranicznych praktyk zawodowych dla studentów kierunków technicznych. Od początku swojego istnienia IAESTE zapewniła wymianę dla ponad 350 000 studentów. Dzięki współpracy z 5000 firmami i instytucjami jest tutaj możliwość odbycia wartościowych praktyk zawodowych. Zdecydowanie nie będą to praktyki, na których będziesz robić kawę pracownikom w biurze lub wysyłać listy na poczcie. Za to poprzez angażujące zadania zdobędziesz doświadczenie, które odgrywa kluczową rolę w rozwoju młodych inżynierów i naukowców.
W Polsce IAESTE prężnie funkcjonuje w 9 miastach na 12 uczelniach. Zgłoś się do nich, jeśli pasjonują Cię międzynarodowe podróże i przy okazji chcesz odbyć zagraniczne praktyki.
Kolejnym ciekawym projektem jest CaseWeek. To największy cykl warsztatów inżynierskich w formie case study. Do współpracy zapraszane są renomowane przedsiębiorstwa, które przeprowadzają warsztaty na największych uczelniach technicznych w kraju. Tutaj zdobędziesz wiedzę od takich firm jak Motorola, DreamLab czy BCG.
Opinia o IAESTE:
„Cześć! Mam na imię Wiktoria i już od ponad dwóch lat jestem członkiem Komitetu Lokalnego IAESTE przy AGH w Krakowie. Gdybym miała streścić te dwa lata w kilku słowach, powiedziałabym, że były dla mnie czasem podejmowania wyzwań! A każde wyzwanie wiąże się ze zdobywaniem nowych doświadczeń i umiejętności tj. praca w grupie czy też wręcz przeciwnie – umiejętność bycia liderem, odpowiedzialnym za pracę swoją i całego zespołu. Ale IAESTE to przede wszystkim ludzie z pasją, ciągle szukający nowych i nietuzinkowych rozwiązań, potrafiący pogodzić życie uczelniane z innymi aktywnościami i co najważniejsze, uczący się od siebie nawzajem. Dlaczego warto do nas dołączyć? Bo każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. A jest w czym wybierać: praca przy projektach, działalność w grupach roboczych, organizacja eventów, szkolenia czy wreszcie możliwość wyjazdu na zagraniczne praktyki inżynierskie. W ramach takiej praktyki odwiedziłam właśnie naszych sąsiadów z Republiki Czeskiej, gdzie poznałam fantastycznych ludzi z całego świata i nawiązałam nowe przyjaźnie. Dostałam możliwość podróżowania, odkrywania, poznawania i wymiany poglądów.”
Wiktoria Rubak
IAESTE AGH
Dołączenie do organizacji studenckiej to tylko jeden ze sposobów podwyższenia swoich kwalifikacji, poznania nowych ludzi, krajów i kultur. Angażując się w tego typu działania znacząco zwiększasz prawdopodobieństwo dobrego startu w życiu zawodowym. Jednocześnie w kolejnym artykule (już za tydzień) przedstawimy co zrobić, żeby odnaleźć się na rynku pracy niekoniecznie stosując utarte schematy powtarzane od wielu lat.
Wiele osób pisze do nas z pytaniem od czego zacząć, jaką firmę otworzyć i skąd wziąć pomysł.
Ponieważ my nigdy nie mieliśmy z tym problemu (mamy aż za dużo pomysłów i wszystkich nie zrealizujemy), postanowiliśmy stworzyć wielki spis zawierający 97 POMYSŁÓW NA BIZNES.
Są to pomysły, które spokojnie nadają się na pierwszą firmę i w większości nie wymagają dużych nakładów inwestycyjnych. Niektóre z nich sami mieliśmy przyjemność realizować, a część wisiała na naszych listach i czekała na realizację w przyszłości.
Być może Ty z któregoś skorzystasz?
Odbierz BEZPŁATNIE ebook 97 Pomysłów na Biznes klikając TUTAJ.
PS: Skutkiem ubocznym tej lektury będzie pobudzenie Twojego myślenia.
Dawid
Mała poprawka: IAESTE działa w 9 miastach na 12 uczelniach, nie w 12 miastach 😉
Dzięki za sprostowanie 🙂 Już poprawiliśmy 🙂
Brakuje tutaj jeszcze tylko ESN – zrzesza kilkanaście tysięcy studentów w ponad 40 krajach
Potwierdzam polecam SFBCC i AIESEC 😉
Największą organizacją studencką w Polsce i zdaje się, że z tego powodu najprężniej działająco jest w obecnie Niezależne Zrzeszenie Studentów.