Co to jest Festiwal BOSS?
Festiwal BOSS to jeden z największych festiwali przedsiębiorczości w Polsce. Występują na nim prelegenci ze świata biznesu, którzy dzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem. Tegoroczna krakowska edycja trwać będzie od 1 do 4 kwietnia. W ciągu 4 dni tematycznych wystąpi aż 24 prelegentów, którzy podzielą się swoją wiedzą z zakresu marketingu, inwestowania, rozwoju osobistego oraz własnej działalności. Zapisy na wydarzenie już ruszyły.
Organizacja tak wielkiego festiwalu to niełatwe wyzwanie. Zespół pracujący nad tegorocznym BOSSem musiał przebyć długą drogę, na której nie brakowało wybojów i ostrych zakrętów. Zobaczcie jak planuje się taki event od A do Z.
Pomysł, rzecz najważniejsza Nie będzie niczym odkrywczym to, że należy zacząć od pomysłu. Takowy musi stworzyć każdy kandydat na koordynatora projektu Festiwal BOSS, a następnie zaprezentować go podczas wyborów przed wszystkimi członkami Studenckiego Forum Business Centre Club (o najlepszych organizacjach studenckich napisaliśmy oddzielny artykuł), z ramienia którego festiwal jest organizowany. Gdy koordynator zostanie wybrany, może zacząć działać.
Jak wygląda organizacja Festiwalu BOSS?
W pojedynkę świata nie zdobędziesz Kolejnym krokiem jest urzeczywistnienie wizji i wprowadzenie pomysłów w życie. Jednak, aby plany mogły stać się rzeczywistością koordynator musi zbudować zespół, który zajmie się pozyskiwaniem partnerów, tworzeniem harmonogramu i kontaktem z prelegentami, logistyką czy w końcu PR i marketingiem. Festiwal BOSS jest ogromnym wydarzeniem, co roku bierze w nim udział ok. 1500 osób. Stąd nie ma tu miejsca na niedociągnięcia. Wszystko powinno być zaplanowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
Przede wszystkim należy znaleźć odpowiednie miejsce oraz termin – bez tego niemożliwe są dalsze ustalenia. Gdy to jest już pewne można rozpocząć kolejne działania. Kluczowym zadaniem jest pozyskanie prelegentów, bez których wydarzenie nie ma prawa się odbyć. Zależy nam wysokim poziomie prelekcji, z których uczestniczy wyniosą merytoryczną wiedzę, inspirację i motywację do działania oraz otrzymają odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Można by pomyśleć, że obecnie jest mnóstwo przedsiębiorców mających wiedzę i doświadczenie, jednak należy wziąć pod uwagę również to, że nie każdy z nich ma czas i przede wszystkim chęć na prowadzenie prelekcji i to pro bono, co oczywiście rozumiemy. Jednak na całe szczęście sytuację ułatwia nam popularność Festiwalu BOSS, która wzrosła na przestrzeni ostatnich lat oraz przede wszystkim sami przedsiębiorcy, którzy często mimo małej ilości czasu wolnego chcą dzielić się z młodymi ludźmi swoim doświadczeniem i z wielką przyjemnością przyjmują nasze zaproszenia – mówi Małgorzata Bućko, która w tym roku czuwa nad festiwalem w Krakowie.
Partnerzy Festiwalu BOSS
Zdobądź partnera Zespół projektowy, musi również pozyskać środki na organizację tak wielkiego festiwalu. Pozyskiwanie partnerów finansowych, barterowych oraz medialnych jest więc kolejnym etapem projektu. W tym przypadku często należy uzbroić się w cierpliwość oraz być przygotowanym na niepowodzenia, którymi nie można się zniechęcać, wręcz przeciwnie – uparcie szukać i próbować aż do skutku. Niewątpliwie to bardzo czasochłonne zadanie i nie ogranicza się tylko do kilku telefonów, lecz jest to czasami długotrwałe i wieloetapowe budowanie kontaktu z potencjalnymi partnerami począwszy od tworzenia ofert, przez negocjacje i wiele rozmów, a skończywszy na realizacji zobowiązań.
Pomiędzy setkami telefonów, maili i rozmów nie można zapominać o wszelkich logistycznych aspektach, którymi nie są jedynie wybór miejsca i terminu. To także dokładne rozplanowanie prelekcji każdego dnia czy zorganizowanie dojazdu dla prelegentów spoza Krakowa.
Marketing Festiwalu BOSS
Czas na marketing Kolejnym ważnym “składnikiem” sukcesu Festiwalu BOSS jest strategia marketingowa. Znakiem, że wydarzenie się udało jest przede wszystkim zadowolenie uczestników, którzy wychodzą z prelekcji z przeświadczeniem, że naprawdę było warto brać w nich udział. Jednak oczywistym jest, że czym więcej takich uczestników, tym większy sukces, dlatego kwestia promocji jest kluczowa.
W dzisiejszych czasach głównym narzędziem marketingowym jest oczywiście Facebook. To właśnie wydarzenie na Facebook’u i promocja na fanpage odgrywa największą rolę, jednak by przyciągnąć uczestników nie wystarczy wstawić tam kilku postów. Wszystko musi być przemyślane i dokładnie zaplanowane. Zwłaszcza przy takiej ilości treści. Tutaj również pojawiają się kolejne harmonogramy, dzięki którym mamy pewność, że wszelkie informacje pojawią się w odpowiednim czasie i dodatkowo uchronimy się przed zjawiskiem spamu (bo przecież nikt nie lubi natręctwa, a my chcemy do siebie przyciągać, nie zniechęcać).
Planując wydarzenie należy pamiętać także, aby odpowiednio dobrać nazwę, uzupełnić wszystkie dane, takie jak opis, miejsce, bilety, aby dać odbiorcom pełny zestaw informacji.
Ważnym aspektem są grafiki, które przyciągną potencjalnych uczestników. Dbałość o nie dotyczy nie tylko portali społecznościowych, ale także projektów, które pojawią się na ulotkach i plakatach. Warto pamiętać, aby cała komunikacja była spójna nie tylko wizualnie, ale i językowo.
Promocja offline wydarzenia również poszerza grono odbiorców, więc warto o niej pamiętać. Festiwal BOSS promowany jest offline na krakowskich uczelnia. Materiały jakie są do tego wykorzystywane to przede wszystkim plakaty i ulotki.
Festiwal BOSS czas start
Na samym końcu na wydarzeniu trzeba być. Banalne? Niestety nie zawsze. Jako organizatorzy sami czerpiemy ogromną przyjemność z uczestnictwa w prelekcjach, jednak nie możemy zapominać, że nie jesteśmy na Festiwalu BOSS tylko dla własnej korzyści, lecz przede wszystkim dla innych i to o naszych uczestników, prelegentów i wszystkich partnerów musimy zadbać najlepiej, jak to tylko możliwe. Często to właśnie w trakcie wydarzenia trzeba gasić pożary.
Jednym organizacja Festiwalu BOSS może wydać się łatwa, a dla innych będzie zbyt odpowiedzialnym zadaniem. Dla nas – studentów i członków organizacji Studenckie Forum Business Centre Club to przede wszystkim nauka, zdobywanie doświadczenia i możliwość poszerzenia swojej osobistej sieci kontaktów. Czasem nie wszystko idzie po naszej myśli i zdarza się, że pewne zadania wydają się nam niemożliwe, ale – przekornie – właśnie o to chodzi. W ten sposób nabywamy wiele niezbędnych umiejętności, które niewątpliwie przydadzą nam się w przyszłym życiu zarówno zawodowym jak i też prywatnym, gdyż uczymy się m.in. odpowiedzialności, pracy z innymi ludźmi czy pokonywania własnych barier.
Pracę nad projektem traktujemy poważnie i niejednokrotnie przysparza nam ona wiele stresu, ale przede wszystkim daje ogromną satysfakcję, bo to po prostu coś, co uwielbiamy robić. Dodatkowo, wielu z nas wiąże swoją przyszłość z tym, czym właśnie teraz zajmuje się organizując Festiwal BOSS, więc można potraktować to jako okres przygotowawczy przed przyszłą pracą i okazję do sprawdzenia się w różnych rolach. Nie ma też co ukrywać, że dla nas organizacja Festiwalu BOSS to także ogromna przyjemność, gdyż poza pracą i zdobywaniem nowych umiejętności, po prostu świetnie się bawimy. Poznawanie wielu nowych, wartościowych ludzi oraz integracja, a czasem także tworzenie się prawdziwych przyjaźni poprzez dążenie do wspólnego celu to kolejne z licznych zalet angażowania się w ten projekt. Pomiędzy stresem, wysiłkiem i poświęconym czasem wolnym odnajdujemy w tym wszystkim zabawę, satysfakcję i poczucie spełnienia, spowodowane tym, że zajmujemy się czymś, co nas rozwija, ale też sprawia ogromną radość. Odpowiedź na pytanie czy warto to robić nasuwa się w tym momencie sama.
Organizując Festiwal BOSS możemy wiele się nauczyć i czerpiemy z tego ogromną przyjemność, a dodatkowo mamy nadzieję, że takie samo poczucie będzie miał każdy, kto zdecyduje się uczestniczyć w tegorocznej, już XVI edycji Festiwalu BOSS w Krakowie. Możemy obiecać, że nie zabraknie wartościowych prelekcji, ogromnej dawki motywacji oraz doświadczonych przedsiębiorców, z którymi będzie można nawiązać kontakt.
Wiele osób pisze do nas z pytaniem od czego zacząć, jaką firmę otworzyć i skąd wziąć pomysł.
Ponieważ my nigdy nie mieliśmy z tym problemu (mamy aż za dużo pomysłów i wszystkich nie zrealizujemy), postanowiliśmy stworzyć wielki spis zawierający 97 POMYSŁÓW NA BIZNES.
Są to pomysły, które spokojnie nadają się na pierwszą firmę i w większości nie wymagają dużych nakładów inwestycyjnych. Niektóre z nich sami mieliśmy przyjemność realizować, a część wisiała na naszych listach i czekała na realizację w przyszłości.
Być może Ty z któregoś skorzystasz?
Odbierz BEZPŁATNIE ebook 97 Pomysłów na Biznes klikając TUTAJ.
PS: Skutkiem ubocznym tej lektury będzie pobudzenie Twojego myślenia.
Te artykuły mogą Cię zainteresować: