Studenci w trakcie nauki na wyższych uczelniach mogą poświęcić choć część czasu wolnego na naukę inwestowania. To w szczególności zalecane, jeśli mają pewne nadwyżki finansowe, np. z tytułu niewykorzystanego kredytu studenckiego czy pracy zawodowej czy z innych źródeł.
Jak powinni inwestować? Ryzykownie czy zachowawczo? Jakie instrumenty najlepiej wprowadzić w takim przypadku do portfela inwestycyjnego, by był on wystarczająco zdywersyfikowany? W jaki sposób uczyć się inwestowania? Czy warto czytać książki biznesowe?
Kwestia bezpieczeństwa inwestycji
Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy stać cię na podjęcie ryzyka inwestycyjnego? Jeśli nie masz na utrzymaniu rodziny, zobowiązań w postaci pożyczek i tym podobnych, wystarcza ci na bieżąco na „życie”, a przy tym odłożyłeś pewien kapitał, możesz spróbować inwestycji giełdowych, które cechują się wysokim poziomem ryzyka inwestycyjnego, jeśli zdecydujesz się na zakup akcji spółek notowanych na GPW, np. z pomocą XTB. Możesz też podjąć inwestycje walutowe, także te o mniejszym poziomie ryzyka z zastosowaniem głównych par walutowych, m.in. z dolarem, euro czy frankiem szwajcarskim i jenem japońskim.
Jeśli zaś z trudnością odłożyłeś kilkaset złotych, lepiej wybierz bezpieczne formy pomnażania swoich oszczędności, jak lokaty terminowe w bankach czy konta oszczędnościowe. Zysk z nich nie będzie duży, zwłaszcza w momencie panowania rekordowo niskich w kraju stóp procentowych. Jednak główną zaletą takich inwestycji jest pewność, że wypracujesz z nich określone dochody. Środki złożone na lokatach terminowych czy na kontach oszczędnościowych na pewno nie przepadną, czego nie można powiedzieć w przypadku podejmowania inwestycji na giełdzie papierów wartościowych. Są one bowiem gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (GPW).
Przy niskim stopniu akceptacji ryzyka możesz też zdecydować się na spożytkowanie posiadanych środków na zakup obligacji Skarbu Państwa, inaczej obligacji skarbowych, które pozwalają na bezpieczne pomnażanie oszczędności. Zabezpieczeniem dla takiej formy lokowania kapitału jest majątek państwa, a im bardziej stabilna sytuacja w kraju, tym niżej będą niestety oprocentowane obligacje.
Obligacje korporacyjne i fundusze inwestycyjne
Gdy stwierdzisz, że jednak nie możesz zaakceptować niskiego oprocentowania lokat, kont oszczędnościowych lub obligacji skarbowych, pomyśl o innych opcjach doboru do twojego studenckiego portfela inwestycyjnego odpowiednich walorów. Mogą to być obligacje korporacyjne, w przypadku których emitentem są prywatne firmy. Dzięki obligacjom korporacyjnym zarobisz więcej, ale ryzyko przy nich także jest automatycznie większe. Możesz je ograniczyć, jeśli wybierzesz obligacje spółek cieszących się stabilną, ugruntowaną pozycją.
Kolejnym sposobem na inwestowanie dla studenta może być powierzenie pieniędzy profesjonalistom pracującym dla Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. Kupując jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych w wariancie bardzo bezpiecznym, np. funduszy inwestycyjnych z ochroną kapitału czy funduszy stabilnego wzrostu, możesz wypracować pożądaną stopę zwrotu. Zarządzający funduszem ochrony kapitału inwestują tak większość pieniędzy powierzonych przez klientów, by były one bezpieczne, a tylko niewielka część przeznaczana jest na inwestycje bardziej ryzykowne. Natomiast jeśli chodzi o fundusze stabilnego wzrostu, to większą część pieniędzy inwestorów jest przeznaczana na zabezpieczenie, ale też nieco większa niż w poprzednim funduszu idzie na zakup akcji spółek giełdowych. Musisz wiedzieć, że za zarządzanie funduszem pobierana jest pewna opłata, która jest kosztem inwestycji studenckiej.