Świat wokół nas zmienia się nie tylko za sprawą technologii. Szybką ewolucję przechodzi także nasze społeczeństwo. Sposoby utrzymywania relacji z bliskimi, spędzania wolnego czasu, a także pracy – wszystko to zmienia się w trakcie życia zaledwie jednego pokolenia. Jednym z przykładów tego procesu jest coworking. Słowo, które w ubiegłym wieku znane było tylko nielicznym, teraz w dyskusjach biznesowych odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Coworking to rewolucja, która w najbliższych latach może zmienić życie niejednej osoby. Warto dowiedzieć się o nim więcej.
Co to jest coworking – jak działa biurko na wynajem?
Termin ten zapożyczony jest z języka angielskiego, gdyż to właśnie Stany Zjednoczone i Wielka Brytania są uważane za kolebki coworkingu. Słowo to w luźnym tłumaczeniu można przetłumaczyć jako „wspólna praca”. W praktyce oznacza wynajmowanie powierzchni w biurze współdzielonym z innymi pracownikami. Nie są to jednak osoby świadczące usługi dla jednej firmy. Każdy pracuje na własny rachunek i dla różnych klientów. To, co wszystkich łączy to wspólny open space, drukarka, ekspres do kawy, sala do wideokonferencji i wiele innych udogodnień, z których mogą razem korzystać.
Powyższe zdjęcie przedstawia przestrzeń coworkingową w Business Link High5ive w Krakowie przy ul. Pawiej 9.
Żeby zrozumieć, dlaczego narodziła się idea coworkingu, należy najpierw zapoznać się ze zjawiskiem freelancingu. Freelancerzy, których z roku na rok przybywa w szybkim tempie, to osoby, które zamiast pracy na etat wybierają jednoosobowe działalności na własny rachunek. Często posiadają wysokospecjalistyczne umiejętności, dzięki którym mogą świadczyć swoje usługi w trybie on-line. W większości przypadków nawet nie spotykają się ze swoimi klientami. Wszystko realizowane jest przez Internet. Dlatego też nie potrzebują dużych biur i skomplikowanych narzędzi. Wystarczy biurko i komputer z odpowiednim oprogramowaniem.
Tutaj znajdziesz więcej o rejestracji firmy w Wirtualnym Biurze.
Na pierwszy rzut oka, taki sposób pracy wydaje się bardzo komfortowy. Pracujemy z domu, a przed komputerem możemy siedzieć nawet w szlafroku. Problem w tym, że na dłuższą metę taka sytuacja rodzi pewne problemy. Osoby pracujące na własny rachunek zaczynają izolować się od świata. Trudno budować relacje osobiste lub biznesowe siedząc całe dnie we własnym salonie. Odpowiedzią na te problemy stał się właśnie coworking dla freelancerów. Powierzchnie biurowe przeznaczone zarówno dla nich, jak i dla kilkuosobowych mikrofirm.
Jak działa coworking w praktyce?
Najpierw wyszukujemy biuro coworkingowe w interesującym nas mieście. Zapoznajemy się z ofertą i oglądamy daną lokalizację. Następnie podpisujemy umowę na wynajem biurka. Nie jest to jednak umowa długoterminowa, jak w przypadku najmu klasycznych powierzchni biurowych. Rezerwację możemy zrobić na przykład na jeden miesiąc. W wielu lokalizacjach biurko możesz wynająć nawet na kilka godzin. Co ciekawe, sporo biur coworkingowych daje możliwość pracy przez 24 godziny na dobę.
W ramach umowy otrzymujesz dostęp przestrzeni coworkingowej, toalet, wspólnej kuchni, sieci Wi-Fi i urządzeń biurowych. W wielu przypadkach są też sale do wideokonferencji. Oczywiście obowiązują pewne limity – na wspólnej drukarce nie możesz wydrukować encyklopedii, a sali konferencyjnej nie zarezerwujesz na cały dzień w dowolnym terminie.
Coworking – zalety i wady
Coworking, jak każdy rodzaj działalności ma swoje blaski i cienie. Warto się z nimi zapoznać, żeby mieć pełny obraz sytuacji przed wynajęciem powierzchni w tego typu biurze.
Za niewątpliwą zaletę należy uznać uporządkowanie naszego work-life balance. W końcu zaczynamy jasno dzielić nasz czas pomiędzy dom i życie zawodowe. Przeniesione do biura narzędzia pracy zmniejszają naszą pokusę, żeby wieczorem „tylko na chwilę” zaglądnąć na służbowego maila. W końcu mamy więcej czasu dla najbliższych. Działa to również w drugą stronę – w biurze możemy w pełni skupić się na pracy. Nie będą odrywać nas dzieci, współlokator, czy sąsiad.
Coworking to także spora oszczędność kosztów. Wynajem klasycznego biura, szczególnie w dużych miastach, to często koszt, który przekracza możliwości finansowe freelancera. Co innego wynajem pojedynczego biurka, z którego dodatkowo możemy zrezygnować z miesiąca na miesiąc, w sytuacji, gdy przestaje nam się to opłacać.
Kolejna sprawa to dostęp do sprzętów biurowych. Najczęściej w biurze coworkingowym znajduje się duże urządzenie wielofunkcyjne, które błyskawicznie wyrzuca z siebie kolejne strony papieru. Podobnie wygląda kwestia wideokonferencji. Rozmowy z klientami wyglądają mało poważnie, jeśli w tle szczeka pies lub słychać ulubioną piosenkę córki. W coworkingu możesz skorzystać z odizolowanej salki, aby przeprowadzić wideokonferencję. To pozytywnie wpłynie na Twój wizerunek. Na tym obszarze w zestawieniu coworking vs biblioteka, kawiarnia, czy własny salon, zdecydowanie wygrywa coworking.
Coworking – jakie są wady?
Nie każdy ma umiejętność skupienia się w gwarnym otoczeniu współpracowników. Próbowałeś kiedyś wymyślić kreatywne hasło do kampanii reklamowej, gdy z obu stron słyszysz głośne rozmowy telefoniczne? Tu potrzebna jest odrobina szczęścia – po prostu musisz trafić na ludzi, którzy będą szanować ciszę na wspólnej przestrzeni do pracy.
Trzeba też brać pod uwagę brak prywatności. Jeśli salka konferencyjna będzie zajęta, wtedy wszelkie negocjacje będziesz prowadził w otoczeniu innych osób. Kreacje graficzne, projekty opakowań, umowy z klientami, nowo tworzone aplikacje – wszystko na Twoim monitorze i biurku będzie w zasięgu wzroku innych freelancerów.
Wadą biur jest też ich standaryzacja. Przeważnie trudno namówić właścicieli, by dali pozwolenie, aby powierzchnia coworkingowa nawet w niewielkim fragmencie została dostosowana pod nasze potrzeby. Jeśli więc musisz wstawić dużą, specjalistyczną drukarkę, lub wygospodarować miejsce pod niewielkie studio zdjęciowe, to czekają Cię długie negocjacje.
Coworking dla młodych firm
Czy coworking jest godny polecenia dla firm dopiero rozkręcających działalność? Zdecydowanie tak! Chociażby dlatego, że przedsiębiorcy nieustannie powinni rozwijać swoją sieć kontaktów, które otwierają drzwi do wielu możliwości biznesowych. Coworking pomaga w zbudowaniu takich relacji. W żargonie przedsiębiorców takie zjawisko określane jest mianem networkingu.
Sieć kontaktów biznesowych zwykle buduje się przez długie lata. Wspólne projekty, udział w konferencjach, szkolenia, wyjazdy integracyjne – wszystko to pomaga nam zawierać bliskie znajomości, które prędzej czy później owocują nowymi zleceniami i kontraktami. Gdy rozpoczynasz pracę w coworkingu, przez pierwsze dni jesteś otoczony obcymi ludźmi. Ale po kilku tygodniach okazuje się, że facet siedzący naprzeciwko to project manager pracujący dla międzynarodowych korporacji, kobieta obok to zdolna prawniczka, a na kawie spotykasz zespół ludzi, którzy pomogą wypromować Twój pomysł na biznes w lokalnej prasie. W ten sposób tworzymy sieć kontaktów w realnym świecie, która może być więcej warta niż kilkadziesiąt wirtualnych znajomości na portalach typu Linkedin.
Sami kiedyś w jednym z krakowskich coworkingów poznaliśmy Bartka Popiela z bloga LiczySieWynik.pl. Warto śledzić blog Bartka, jeśli chcesz dowiedzieć się jak zwiększyć swoją produktywność w życiu osobistym i w biznesie. Polecamy!
Niektóre biura coworkingowe pomagają tworzyć relacje. Na tablicach wiszą wizytówki osób, które pracowały w przeszłości lub nadal pracują w danej lokalizacji. Często towarzyszy im krótkie portfolio i dane kontaktowe.
Oczywiście trudno się spodziewać, że inni coworkerzy będą dla nas pracować charytatywnie. Ale wśród pracowników o różnych specjalizacjach często pojawia się możliwość barterowej wymiany usług. Potrzebujesz analizy prawnej kontraktu z nowym klientem? Ktoś może ją dla Ciebie wykonać w zamian za zaprojektowanie jego strony internetowej.
Coworking to także społeczność, która często wspiera Cię w trudniejszych okresach. Gdy pracujesz w domu i ponosisz biznesową porażkę, to zostajesz z nią sam na sam. Dobrze zgrana ekipa z biura to możliwość rozmowy i odreagowania. Wbrew pozorom takie wsparcie podczas prowadzenia firmy jest naprawdę ważne.
Rynek coworkingowy na świecie i w Polsce
Coworking od kilkunastu lat bez wątpienia zmienia sytuację na światowym rynku wynajmu powierzchni biurowych. Nowo powstające biurowce projektowane są z uwzględnieniem powierzchni przystosowanych do potrzeb wynajmu krótkoterminowego. W latach 2012-2015 liczba biur coworkingowych na świecie zwiększyła się o 400%. W ostatnim czasie silny trend rosnący jest nadal kontynuowany. W największych ośrodkach coworkingowych, takich jak New York, Londyn czy Berlin, swoje siedziby mają potężni operatorzy, którzy zarządzają setkami tysięcy metrów kwadratowych powierzchni przeznaczonej pod wynajem elastyczny. WeWork, jedna z największych tego typu firm, na całym świecie ma ponad 400 tysięcy członków. Inwestorzy WeWork inwestują potężne pieniądze w ten biznes i wciąż odnotowują straty liczone w setkach milionów dolarów. Jest to ich agresywna strategia, aby jak najszybciej zdominować rynek.
W Polsce od kilku lat także obserwujemy dynamiczny rozwój biur coworkingowych. Początkowo była to działalność niszowa. Lokalizacje mieściły się głównie w domach jednorodzinnych i kamienicach. Obecnie w samej Warszawie do dyspozycji freelancerów i mikroprzedsiębiorstw jest niemal 80 tyś. mkw. powierzchni. Jest to około 70% tego typu zasobów w Polsce. Szacuje się, że do końca 2020 roku oferowana powierzchnia zwiększy się dwukrotnie.
Innymi prężnie rozwijającymi się ośrodkami są Poznań, Katowice, Kraków, czy Trójmiasto. Co ważne, ponad połowa dostępnych w Polsce lokalizacji znajduje się w okolicach centrum miast. To bardzo dobra wiadomość dla freelancerów, gdyż wiąże się z tym dobry dojazd komunikacją miejską, bliskość urzędów, kawiarni, czy też biurowców dużych korporacji.
Jeśli jesteś z Krakowa lub z Katowic i chcesz pracować w coworkingu o podwyższonym standardzie, z przyjemnością polecamy CLUSTER COWORK.
CLUSTER COWORK to jeden z naszych klientów. W 2018 roku otworzyliśmy agencję Social Media Coconut Agency, w ramach której prowadzimy kampanie wizerunkowe i sprzedażowe w mediach społecznościowych dla firm z całej Polski. W osobnym artykule opisaliśmy jak otworzyliśmy i rozwijamy agencję Social Media.
Ile kosztuje coworking?
Kluczowe pytanie dla większości freelancerów brzmi: coworking – czy to się opłaca? Wszystko zależy od naszych możliwości i oczekiwań. Decydując się na coworking powinieneś wziąć pod uwagę przede wszystkim lokalizację i koszty. Oczywiście najwyższe ceny obowiązują w stolicy. Ceny za biurko w lokalizacji o przeciętnym standardzie zaczynają się od 600 zł za miesiąc. Będzie to biuro poza ścisłym centrum z limitowanym dostępem do drukarki i sal konferencyjnych.
Wraz ze wzrostem cen rośnie standard pomieszczeń, w których możemy pracować. Za około 1000 zł możemy już uzyskać biurko w wysokiej klasy biurowcu zlokalizowanym w warszawskim Śródmieściu. Możemy liczyć na takie udogodnienia, jak przestronna recepcja z poczekalnią dla gości, wewnętrzna kawiarnia, prysznic, archiwum, czy pokój relaksu. Jeśli zależy nam na prestiżowej lokalizacji z zagwarantowanym serwisem i pełnymi udogodnieniami, to cena za miesięczny wynajem pokoju z dwoma biurkami może sięgnąć nawet 3000 zł.
Poza Warszawą ceny spadają o 20% do 50% w zależności od wielkości miasta. W Katowicach znajdziemy rozsądne oferty w okolicach 400 zł miesięcznie. Na podobne okazje natkniemy się także w Krakowie, czy Poznaniu.
Bezpłatny coworking – gdzie można znaleźć?
Usytuowany w Warszawie campus znanej Ci firmy Google oferuje bezpłatną przestrzeń dla start-up`ów. Osoby zarządzające tym biurem definiują je jako przyjazny ekosystem, w którym mogą rozwijać się mikrofirmy. Do dyspozycji jest ponad 150 miejsc.
Bezpłatny coworking organizowany jest też przez różnego rodzaju instytucje państwowe i uczelnie wyższe. Przykłady takich miejsc to choćby SkyHub w Łodzi, czy Plus Jeden w Poznaniu. Oczywiście miejsca te nie oferują bardzo wysokiego standardu, ale brak kosztów jest istotnym argumentem dla niejednego freelancera.
Coraz częściej bezpłatne biura coworkingowe znajdziesz również w galeriach handlowych. Sami przez kilka pierwszych miesięcy budowania bloga BogatyStudent.pl pracowaliśmy w takim coworkingu.
Biura coworkingowe – lista lokalizacji w największych miastach
Poniżej znajdziesz wybrane lokalizacje biur coworkingowych w większych miastach w Polsce:
Coworking Warszawa
Business Link Astoria
ul. Przeskok 2
tel: +48 22 765 65 65
Workin
ul. Senatorska 2
tel: +48 608 003 602
BlisCO mamy
ul. Klimczaka 8/24
tel: +48 600 005 188
Hub Hub
ul.Postępu 14
tel: +48 692 703 771
Coworking Kraków
Krakowski Park Technologiczny
ul. Podole 60
tel: 12 345 32 05
Creative Coworking
ul. S. Przybyszewskiego 17B
tel: 12 333 40 08
Cowork Mrowisko
ul. Krupnicza 22/5
tel: +48 530 001 004
OFF Office
ul. Bydgoska 6
tel: +48 12 265 19 93
Business Link High5ive
ul. Pawia 9
tel.: 12 212 15 99
Coworking Wrocław
Biurolandia
ul.Robotnicza 70J
tel: +48 604 81 70 65
CO12
ul. W. Łokietka 12C
tel: +48 71 758 51 22
ColaboraWork
ul. Krasińskiego 15a/4
tel: +48 71 795 92 95
Full Service Office
ul. Rynek 7
tel: +48 71 794 56 57
Business Link Green2Day
ul. Szczytnicka 11
tel.: 71 331 79 51
Coworking Katowice
Cluster Cowork
Wolnego 4
tel: +48 530 274 431
Katowice Collective
ul. Sienkiewicza 45/1
tel: +48 32 785 80 60
Biuro Hello
ul. Mielęckiego 10 lok 503, Vp
tel: +48 32 722 0385
Krzywa12 Cowork
ul. Krzywa 12/8
tel: +48 731 55 11 31
Coworking Poznań
Inspiracje Biuro Coworkingowe
ul. Ratajczaka 26/3
tel: +48 669 954 333
Coworking
ul. Obornicka 309
tel: +48 501 663 607
ZOO Coworking Space
ul. Zwierzyniecka 20
tel: +48 510117254
Współ-Pracownia
Roosevelta 4/4
tel: +48 603 636 585
Business Link Maraton
ul. Królowej Jadwigi 43
tel.: 61 631 39 75
Coworking Łódź
Workplace 59
Piotrowska 59, Łódź
Tel: +48 666 059 707
Prexer
Pomorska 39
Tel: +48 504 550 875
Coworking Center
Andrzeja Struga 78
Tel: +48 42 296 59 23
Idea Hub
ul. Drewnowska 58 A
tel: +48 780 181 466
Coworking Rzeszów
B4
ul. Zagłoby 7b
tel: +48 731 998 568
Podkarpacki Inkubator Technologii Informatycznych
Al. Tadeusza Rejtana 23/1
tel: +48 17 717 65 45
KWADRAT
ul. Piotra Bardowskiego 4
tel: +48 790 846 846
RISE
Plac Wolności 13
tel: +48 17 717 61 60
Coworking Lublin
Tarasy Zamkowe
Al. Unii Lubelskiej 2
tel: +48 81 464 43 01
Alter
Al. Warszawska 102
tel: +48 690 900 221
Software Camp
ul. Zana 11a
tel: +48 81 477 59 09
Regus
ul. Tomasza Zana 39A IV piętro
tel: +48 22 657 0345
Coworking to zjawisko, które jest symbolem naszych czasów. Stajemy się coraz większymi indywidualistami. Dużą rolę przywiązujemy do samodoskonalenia i pracy na własny rachunek. Nie chcemy się przy tym zamykać w czterech ścianach. Dlatego też oferta powierzchni coworkingowych będzie coraz większa. Narastająca konkurencja wymusi obniżenie cen, przy jednoczesnym zwiększeniu standardu biur. To z kolei zachęci jeszcze większe grono freelancerów do wynajmu biurka. Jeśli jeszcze nie rozważałeś przyłączenia się do tego trendu, to warto poważnie się nad tym zastanowić.
Wiele osób pisze do nas z pytaniem od czego zacząć, jaką firmę otworzyć i skąd wziąć pomysł.
Ponieważ my nigdy nie mieliśmy z tym problemu (mamy aż za dużo pomysłów i wszystkich nie zrealizujemy), postanowiliśmy stworzyć wielki spis zawierający 97 POMYSŁÓW NA BIZNES.
Są to pomysły, które spokojnie nadają się na pierwszą firmę i w większości nie wymagają dużych nakładów inwestycyjnych. Niektóre z nich sami mieliśmy przyjemność realizować, a część wisiała na naszych listach i czekała na realizację w przyszłości.
Być może Ty z któregoś skorzystasz?
Odbierz BEZPŁATNIE ebook 97 Pomysłów na Biznes klikając TUTAJ.
PS: Skutkiem ubocznym tej lektury będzie pobudzenie Twojego myślenia.
DAWID
Te artykuły mogą Cię zainteresować:
Ciekawy artykuł, biura coworkingowe to coś, co z roku na rok zyskuje na popularności 🙂 Nic dziwnego – jest to bardzo wygodne rozwiązanie.