Nie spotkałem jeszcze studenta, który powiedział, że 100% jego zajęć jest super. Nie poznałem też nikogo, kto zawdzięcza swoje sukcesy zawodowe tylko i wyłącznie wiedzy zdobytej na uczelni. Całkiem sporo moich znajomych mówi, że nauka akademicka nie ma praktycznego odzwierciedlenia w ich pracy i studiują tylko dla dyplomu. Znam też takich, którzy rzucili studia, bo więcej uczyli się pracując w firmie, niż uczęszczając na zajęcia.
Ja również uważam, że studia nie dają mi 100% tego, co potrzebne jest do rozwoju ścieżki zawodowej jaką sobie obrałem. Na pierwszym stopniu studiów miałem tylko kilka przedmiotów, które faktycznie mogłem przełożyć na rzeczywistość. Na szczęście na magisterkę zmieniłem uczelnię i teraz jest o niebo lepiej. Chcę dalej studiować, ponieważ widzę sporo pozytywów z tym związanych i moim zdaniem studia mogą pomóc w wielu aspektach, jeśli potrafi się je dobrze wykorzystać. Natomiast mimo wszystko wciąż sięgam po wiedzę pozaakademicką. Kilka lat temu odkryłem, że chcę być zawodowym managerem strategicznym. Pasjonuje mnie wdrażanie w życie nowoczesnej wiedzy managerskiej, uwielbiam tworzyć plany i koncepcje działań, współpracować zespołowo i rozwijać pomysły biznesowe. Zarządzanie strategiczne to jest to, co mnie kręci najbardziej.
W tym artykule podzielę się, gdzie poza uczelnią zdobywam wiedzę, która pozwala rozwijać zdolności managerskie. Opiszę jakie dokładnie zrealizowałem kursy i szkolenia podczas pierwszych 3 lat studiów. Nie robię tego, żeby się chwalić, ale po to, żebyście również mogli z takich możliwości skorzystać. Żadne kursy, wydarzenia, książki, ani firmy, o których zaraz wspomnę, nie są tu odpłatnie reklamowane. Także, dla jasności: artykuł nie zawiera lokowania produktów 🙂
Ok, zaczynamy!
Szkolenia, kursy, warsztaty
Bardzo lubię brać udział w takich formach edukacji. Na sali najczęściej jest 15-30 osób, można wspólnie popracować i przeprowadzić praktyczne ćwiczenia. Z doświadczenia widzę, że podczas takich zajęć najwięcej można się nauczyć. Chociaż indywidualne kursy również wiele dają – to zależy od tematyki.
Szkolenia/kursy/warsztaty, które odbyłem:
1. AKADOS – sztuka wystąpień publicznych.
Serdecznie polecam przejść przez warsztat wystąpień publicznych. To było pierwsze szkolenie (na pierwszym roku studiów) w jakim wziąłem udział i świetnie je wspominam. Poznałem podstawowe zasady zachowywania się na scenie i zminimalizowania poziomu stresu. Według badań ludzie boją się wystąpień publicznych bardziej niż śmierci. Rzeczywiście, przełamanie strachu nie jest proste, ale ta umiejętność przyda Ci się na całe życie i może otworzyć wiele drzwi.
Moi przyjaciele polecają także Toastmasters. Jest to międzynarodowa organizacja non-profit, w której dadzą Ci pomocne rady i nauczą jak być dobrym mówcą.
2. AKADOS – sztuka zawodowych negocjacji.
Negocjacje to aspekt bardzo ważny w biznesie. Negocjuje się umowy, kontrakty, zlecenia, dostawy, zakres współpracy i wiele innych spraw. W ramach mojego kierunku studiów miałem przyjemność uczęszczać na świetne zajęcia z negocjacji na AGH oraz dodatkowo dogadałem się z wykładowcą UJ, który pozwolił mi brać udział w jego ćwiczeniach, mimo że nie byłem studentem tamtej uczelni. Lubię pogłębiać wiedzę z tego obszaru i trenować negocjacje, dlatego zdecydowałem się na dodatkowe szkolenia z tego zakresu. Ukończyłem warsztat w ramach AKADOS prowadzony przez zawodowego negocjatora – Krzysztofa Sarneckiego.
3. POTRÓJNY EFEKT – kurs szybkiego czytania.
Na studiach zacząłem czytać wiele książek biznesowych. Co chwila znajdowałem kolejne bestsellery, które chciałem przeczytać, ale nie starczało mi na wszystkie czasu. Natrafiłem wtedy w sieci na Marcina Matuszewskiego. Jest to facet, który inwestuje w nieruchomości i szkoli jak zarabiać na wynajmie mieszkań. Dodatkowo stworzył kilka kursów z obszaru efektywności osobistej. Kupiłem jego internetowy kurs szybkiego czytania. Przerobiłem od deski do deski i faktycznie efekt był zauważalny. Natomiast po ukończeniu dwudziestodniowego kursu nie trenowałem już regularnie i spadłem z formy. Oczywiście wciąż czytam dużo szybciej niż kilka lata temu, ale jeśli chcesz osiągnąć spektakularne wyniki w prędkości czytania to przygotuj się na intensywną naukę. Uważam, że warto podkręcić swoje tempo czytania, ponieważ nie jest to trudne, a bardzo przydatne.
4. QUEST CHANGE MANAGERS – skuteczna sprzedaż.
Kolejny bardzo ważny obszar w każdej firmie. Bez sprzedaży nie ma biznesu. Tylko pytanie jak to zrobić, żeby nie sprzedawać na siłę, a spowodować, że klient sam do nas przyjdzie i powie, że chce kupić. Mnie to zawsze ciekawiło, ponieważ nie lubię jak ktoś próbuje mi coś wcisnąć i wiem, że nie potrafiłbym robić tego samego w swojej firmie. Dlatego zacząłem czytać książki na temat sprzedaży, uczęszczałem na zajęcia z zarządzania sprzedażą w ramach mojego kierunku studiów, a dodatkowo ukończyłem internetowy kurs video QUEST CM – skuteczna sprzedaż. Właśnie dzięki temu kursowi dowiedziałem się jak profesjonalnie podchodzić do tematu sprzedaży, jakie występują mechanizmy w tej dziedzinie biznesu oraz w jaki sposób pozyskiwać wartościowych klientów, którzy traktują nas jak partnerów.
5. QUEST CHANGE MANAGERS – kompendium MBA.
Master of Business Administration (MBA) to program studiów dla managerów, który obejmuje dziedziny zarządzania przedsiębiorstwem, kapitałem ludzkim, marketingiem, finansami, sprzedażą, czy księgowością. W Polsce zazwyczaj są to dwuletnie studia, dla ludzi, którzy już są managerami z większym stażem zawodowym. Jak już pisałem na samym początku, mnie strasznie kręcą takie tematy. W zeszłym roku miałem przyjemność ukończyć kompendium MBA, czyli 6 dni (3 zjazdy po 2 dni) intensywnych i bardzo merytorycznych warsztatów prowadzonych przez konsultantów firmy QUEST CHANGE MANAGERS. To były najlepiej zainwestowane pieniądze. W kilkunastoosobowej grupie przeszliśmy praktyczne zajęcia, na których ćwiczyliśmy jak zarządzać w sytuacjach kryzysowych, jak przygotowywać się do spotkań, jak delegować zadania, jak zatrudniać pracowników, jak ich zwalniać, jak motywować, nagradzać, udzielać pochwał i reprymend, jak planować czas, jak wykorzystywać zasadę potrójnego Pareto, omówiliśmy czym jest zarządzanie partycypacyjne, jakie są kluczowe kompetencje managera, co to jest myślenie i działanie systemowe MiDS i wiele innych. Było naprawdę świetnie.
6. Kursy językowe.
Przez ostatnie 1,5 roku bardzo intensywnie uczyłem się angielskiego. Chodziłem na zajęcia do szkoły językowej, przeszedłem kursy internetowe, chodziłem na dodatkowe konwersatoria, spotykałem się z Amerykanami, którzy mieszkają w Krakowie, oglądałem anglojęzyczne wiadomości i czytałem proste książki. O skutecznych metodach nauki języka angielskiego napisałem osobny artykuł. Dlatego nie będę tutaj opisywał wszystkich szczegółów. Przydają się zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym, a sami wiecie, że poziom nauczania na niektórych uczelniach potrafi być po prostu słaby.
7. BNI.
Przez pół roku byłem członkiem jednej z krakowskich grup BNI. Jest to międzynarodowa organizacja zrzeszająca przedsiębiorców, którzy prowadzą swoje firmy i udzielają sobie nawzajem rekomendacji. Chciałem zobaczyć, czy taki system sprawdzi się w mojej firmie, dlatego też regularnie uczestniczyłem w spotkaniach networkingowych z właścicielami przeróżnych branż. Ostatecznie zrezygnowałem z BNI, natomiast poznałem tam ciekawych ludzi, z którymi współpracuję do dziś. Dzięki warsztatom i spotkaniom z nimi zobaczyłem jak inni przedsiębiorcy podchodzą do rozwoju swojego biznesu.
Otwarte wydarzenia
Chętnie biorę udział w wykładach i spotkaniach z przedsiębiorcami. Często organizowane są takie wydarzenia dla studentów, żeby mogli poznać historie znanych osób i zadać im pytania. W przeciwieństwie do zamkniętych szkoleń, otwarte wydarzenia to zazwyczaj spotkania bezpłatne, w których uczestniczy kilkadziesiąt czy kilkaset osób. Są dość mocno promowane na Facebooku i na wydziałach uczelni.
Przykładowe wydarzenia, w których uczestniczyłem:
1. Z najlepszymi w przyszłość AGH.
Jest to coroczny cykl sześciu spotkań dla wybranych studentów AGH. Prelegentami tych wydarzeń są prezesi największych polskich firm, trenerzy, profesorowie i sportowcy. Świetne wydarzenie, podczas którego można porozmawiać ze specjalnymi gośćmi i dowiedzieć się co oni zrobili, że zaszli tak wysoko. Te spotkania są przeznaczone akurat dla studentów AGH, natomiast poszukajcie też na swoich uczelniach – być może inne uczelnie też organizują takie wydarzenia.
2. Festiwal BOSS.
Jest to największy festiwal biznesowo-edukacyjny w Polsce. Odbywa się co roku na przełomie marca i kwietnia w 10 miastach. Można uczestniczyć w prelekcjach i warsztatach zupełnie za darmo. Na otwartych eventach prelegentami są często przedsiębiorcy z pierwszych stron gazet. Dodatkowo w ramach Festiwal BOSS odbywają się zamknięte warsztaty, czyli szkolenia dla wybranych uczestników. Tutaj w gronie kilkunastoosobowych grup prowadzone są praktyczne zajęcia z różnych dziedzin biznesowych.
3. ASBIRO Alternatywna Szkoła Biznesu i Rozwoju Osobistego.
Jest to szkoła, w której uczą przedsiębiorcy i praktycy. Kilka razy brałem udział w ich otwartych wydarzeniach i faktycznie zawsze coś ciekawego można się dowiedzieć. Seminaria to weekendowe spotkania tematyczne, na które zapraszani są prelegenci w zależności od tematyki całego wydarzenia. Czyli jeśli jest konferencja o nieruchomościach, to gośćmi specjalnymi są przedsiębiorcy, którzy prowadzą biznesy w branży nieruchomości.
4. Wydarzenia uczelniane.
Koła naukowe działające na uczelniach organizują spotkania i wydarzenia tylko dla konkretnych kierunków. Kilka razy brałem udział w panelach dyskusyjnych B2B, albo wykładach prowadzonych przez zagranicznych gości. Jest to dobre doświadczenie, ponieważ zapraszani prelegenci są ukierunkowani faktycznie na dziedzinę, jaka interesuje studentów z konkretnego kierunku studiów. Warto uczyć się od ludzi, którzy robią to, co sami chcielibyśmy robić.
Książki
Od około 4 lat regularnie czytam popularne książki biznesowe i motywacyjne. Wcześniej niestety w ogóle tego nie robiłem. Teraz wiem, że z książek można bardzo dużo się nauczyć. Will Smith, jeden z najbardziej wpływowych aktorów w Hollywood powiedział, że „…nie istnieje problem, który możesz mieć, a którego już ktoś wcześniej nie rozwiązał i nie napisał o tym książki.”
Książki biznesowe to szeroki temat – w osobnym artykule opisałem moje najlepsze pozycje. Natomiast jest to jedno ze źródeł, z którego warto się uczyć. Książki dzielę na te, które po prostu czytam i na te, które przerabiam. Poniżej podam kilka tytułów książek, które traktuję jako te do przerobienia. Czyli czytam dany rozdział i wprowadzam w życie proponowane w nim rozwiązania.
- 7 nawyków skutecznego działania – Stephen R. Covey
- Nowy Jednominutowy Menedżer – Ken Blanchard, Spencer Johnson
- Zarządzanie Sprzedażą – Chet Holmes
- Winning znaczy zwyciężać – Jack Welch
- Mit Przedsiębiorczości – Michael E. Gerber
- Menedżer 80/20 – Richard Koch
- Po pierwsze złam wszelkie zasady. Co najwięksi menedżerowie na świecie robią inaczej – Marcus Buckingham, Curt Coffman.
Polecam też sięgać po biografie. Co prawda nie ma w nich konkretnie wskazanych wskazówek, ale można zauważyć sposób działania ludzi czy organizacji. Walt Disney, Steve Jobs, Elon Musk to wizjonerzy, których biografię naprawdę warto przeczytać.
Na blogu na pewno pojawi się osobny artykuł, w którym przedstawimy wszystkie książki biznesowe jakie polecamy i przygotujemy krótki opis do każdej pozycji.
Przerobiłem też książkę „Mapy Myśli dla biznesu” Tony’ego Buzan’a. W moim odczuciu sama książka nie jest zbyt ciekawa, ale idea map myśli bardzo pomocna. Dlatego książki nie polecam, natomiast polecam poczytać w Internecie o mapach myśli i je przetestować. Mapy myśli to rodzaj notowania hasłami, które zwiększają efektywność pracy i zapamiętywania. Dzięki użyciu słów, kolorów, symboli i rysunków, współpracują ze sobą obie półkule mózgowe. Czasem robię mapę myśli do książek, bądź szkoleń, które przerabiam. Wyglądają one tak:
YouTube
Tak, tutaj też znajduję darmową wiedzę, która przydaje się do rozwoju umiejętności biznesowych. Kanały, które lubię śledzić to:
1. TED i TEDx – są to marki serii konferencji naukowych. Poruszają tematykę technologii, rozrywki i designu. Znajdziesz tutaj zarówno polskie jak i zagraniczne wystąpienia. Na stronie ted.com można wybrać tematykę, która Cię interesuje i obejrzeć naprawdę ciekawe konferencje.
2. Krzysztof Sarnecki – Krzysiek jest zawodowym negocjatorem i konsultantem strategicznym. Znam się z nim osobiście, wiele się od niego nauczyłem i wciąż sięgam po jego wiedzę. Na kanale youtube możesz obejrzeć ponad 100 darmowych filmików, na których Krzysztof porusza tematykę zwiększania skuteczności w biznesie i życiu prywatnym.
3. Jak oszczędzać pieniądze – Michał Szafrański to facet, którego chyba nie trzeba już przedstawiać. Jego podcast bije rekordy popularności i jest to jak najbardziej zrozumiałe. Michał robi po prostu świetną robotę, zaprasza na wywiady bardzo interesujących gości, porusza ciekawe tematy i odkrywa karty nie tylko finansów osobistych, ale i rozwijania biznesu.
4. ASBIRO – oprócz tego, że ASBIRO organizuje wydarzenia, to jeszcze je nagrywa. Na ich kanale youtube znajdziesz nagrania z konferencji i prelekcje przedsiębiorców.
To już wszystkie aktywności zdobywania wiedzy pozaakademickiej, po które sięgam regularnie. Czyli szkolenia, wydarzenia, książki, Internet. Oczywiście zachęcam również do odbywania praktyk i staży. Tylko nie takich, gdzie podaje się kawę i wysyła listy na poczcie. Jak już inwestować czas, to w coś, co przyniesie ciekawe rezultaty.
Wiele osób pisze do nas z pytaniem od czego zacząć, jaką firmę otworzyć i skąd wziąć pomysł.
Ponieważ my nigdy nie mieliśmy z tym problemu (mamy aż za dużo pomysłów i wszystkich nie zrealizujemy), postanowiliśmy stworzyć wielki spis zawierający 97 POMYSŁÓW NA BIZNES.
Są to pomysły, które spokojnie nadają się na pierwszą firmę i w większości nie wymagają dużych nakładów inwestycyjnych. Niektóre z nich sami mieliśmy przyjemność realizować, a część wisiała na naszych listach i czekała na realizację w przyszłości.
Być może Ty z któregoś skorzystasz?
Odbierz BEZPŁATNIE ebook 97 Pomysłów na Biznes klikając TUTAJ.
PS: Skutkiem ubocznym tej lektury będzie pobudzenie Twojego myślenia.
Te artykuły mogą Cię zainteresować: