kalkulator maturalny - jak działa
5/5 - (2 votes)

Darka poznałem we wrześniu 2017. Zgłosił się do mnie z ogłoszenia – szukałem wtedy kierowcy do firmy Zielony Maluch z automatami vendingowymi, którą ówcześnie rozwijałem. Jak się okazało na spotkaniu, Darek chciał po prostu poznać współautora bloga BogatyStudent.pl 🙂 Miłe zaskoczenie i zupełnie inny obrót sytuacji. Po krótkiej rozmowie okazało się, że Darek kilka miesięcy wcześniej stworzył kalkulator maturalny. Jest to kalkulator, który pomaga maturzystom wyliczyć dokładnie, których numerów tematów się spodziewać w trakcie matur ustnych. Jego pomysł cieszy się ogromną popularnością i zainteresowanie rośnie w piorunującym tempie!

Darek, opowiedz nam coś o sobie – kim jesteś i czym się zajmujesz?

Cześć,  jestem aktualnie studentem II roku Informatyki na Politechnice Krakowskiej. W wolnych chwilach dorabiam jako dostawca Uber Eats 😀

Skąd zatem pomysł na kalkulator maturalny?

Sam zdawałem maturę w 2016 r. i byłem pierwszym rocznikiem, który zdawał nową wersje ustnych na nowych zasadach. Śmiesznie to brzmi, ale oficjalnie nowa podstawa programowa istnieje od 2015 i w pierwszym roku zdawania CKE średnio się popisało, ponieważ można było znać wszystkie (wtedy 18 pytań na dany dzień) zaraz po godzinie od rozpoczęcia egzaminów. W 2016 roku nastąpiła zmiana: CKE mówiło i w szkołach powtarzano, że teraz nikt nie będzie mógł wymieniać się pytaniami bo są przypisane do poszczególnych godzin. Z racji, że nie jestem duszą humanisty, zacząłem przeglądać rozporządzenia CKE ze sposobem przeprowadzania egzaminu no i… znalazłem pewną lukę, która umożliwia wymianę pytaniami. Szybko opisałem ją na facebook’owych grupach maturalnych i w 2016 r. pytaniami wymienialiśmy się właśnie tam. Jednak Facebook jest fajny do czasu. Momentami ciężko było znaleźć właściwą wersję pytania i tak też było w moim przypadku. Na 3 możliwe pytania, które można wylosować moje zmieniło swoja wersję na jakieś 15 min przed wejściem do sali, a gdyby było to lepiej zgrane spokojnie mógłbym je znać nawet 1.5 h przed egzaminem.

Co dokładnie robi stworzony przez Ciebie kalkulator?

Na stronie kalkulatora maturalnego można za pomocą prostego formularza wyliczyć dokładnie, których numerów tematów się spodziewać w trakcie matur ustnych.

Pytania są nadsyłane przez maturzystów głównie ze szkół, gdzie egzaminy zaczynają się wcześniej. Następnie pojawiają się one w dedykowanej zakładce dla każdego dnia. Ja je moderuję. Czasem pojawia się kilka wersji pod tym samym numerem, wtedy oznaczam temat jako niepotwierdzony. Gdy wystarczająca liczba zdających potwierdzi daną wersję pytania, pytanie zmienia status na potwierdzone. Moim zdaniem jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Duża część maturzystów stresuję się gdy nie ma ich pytań i wtedy dodają posty na grupach typu „czy macie już jakieś tematy?”, co utrudnia reszcie szukanie ich.

Czy to oznacza, że maturzyści mogą poznać temat swojej matury ustnej jeszcze przed wejściem do sali egzaminacyjnej?

I tak i nie. Rozwiązanie nie sprawdzi się każdemu, bo ktoś musi wrzucić te pytania :D, ale poza tym jest mnóstwo zadowolonych maturzystów z ubiegłego roku, którym w jakiś sposób pomogłem.

pytania-przed-egzaminem-ustnym-na-maturze

Od kiedy Twoje rozwiązanie jest dostępne?

Kalkulator dostępny jest od maja 2017.

Ile czasu potrzebowałeś, aby stworzyć kalkulator maturalny?

Heh… stworzenie kalkulatora zajęło mi około tygodnia. Dziś pewnie zrobiłbym to szybciej. Wtedy była to moja pierwsza strona internetowa, na której dużo się nauczyłem.

Ile osób korzysta z Twojego kalkulatora?

W zeszłym roku kalkulator maturalny znał chyba każdy maturzysta. Nie spodziewałem się takiego zainteresowania. Czasem serwery odmawiały mi posłuszeństwa. Jedna firma odmówiła mi hostowania z powodu za dużych obciążeń. Z czasem nawet gazety zaczęły wykorzystywać popularność zwrotu „kalkulator maturalny” wpisując je w słowach kluczowych. W zeszłym miesiącu opisali mój pomysł na stronie Radia ZET.

pytania-matura-ustna-jakie-bedaJak zdobyłeś pierwszych odbiorców? Jak się reklamowałeś?

Post z kalkulatorem wrzuciłem na jedną grupę maturalną. To wystarczyło. A później? Poszło pocztą pantoflową i to chyba była i jest najlepsza reklama.

Największe zainteresowanie jest pewnie w maju?

Tak. W tamtym roku momentami musiałem hostować stronę na dwóch hostingach bo serwery nie wyrabiały, a utrzymanie serwerów dedykowanych jest kosztowne.

Darek, w prosty sposób zrzeszyłeś w jednym miejscu sporą społeczność – czy dzięki kalkulatorowi maturalnemu możesz zarobić?

Kilka osób proponowało mi zakup grup maturalnych, które w tym roku prowadzę. Obecnie główna grupa przekroczyła już 17 tys. osób, a do matur jeszcze 3 tygodnie i z każdym dniem ta liczba rośnie. Ale uspokajając maturzystów – nie planuję tego 😉 Jedna osoba też sugerowała mi, abym udostępniał pytania za opłatą, ale wtedy wrócilibyśmy do punktu wyjścia i maturzyści znowu wymieniali by się pytaniami na grupach.  Chcę, żeby kalkulator był darmowy i pozostał darmowy.

W tym roku chcę dodać specjalną zakładkę z dotacjami, gdzie każdy maturzysta, któremu w jakiś sposób pomogłem będzie mógł wpłacić jakąś drobną kwotę. W przyszłości chcę też wydać aplikację na Androida i IOS, aby wydać aplikację na iPhone. Potrzebne jest konto developerskie i komputer od Apple.

Czyli będziesz dalej rozwijał i usprawniał swój pomysł nawet jeśli miałby nie zarabiać?

Tak. Kalkulator traktuję przede wszystkim jako dobrą naukę, rozwijanie swoich umiejętności i kolejny element do CV. Jeśli system przeprowadzania egzaminów nagle się nie zmieni, to z każdym rokiem chcę dodawać nowe funkcjonalności do kalkulatora. W tym roku ma miejsce premiera kalkulatora maturalnego dla języków obcych.

Rewelacja! Dzięki Darek za wywiad i życzę powodzenia w dalszej działalności!


Wiele osób pisze do nas z pytaniem od czego zacząć, jaką firmę otworzyć i skąd wziąć pomysł.

Ponieważ my nigdy nie mieliśmy z tym problemu (mamy aż za dużo pomysłów i wszystkich nie zrealizujemy), postanowiliśmy stworzyć wielki spis zawierający 97 POMYSŁÓW NA BIZNES.

Są to pomysły, które spokojnie nadają się na pierwszą firmę i w większości nie wymagają dużych nakładów inwestycyjnych. Niektóre z nich sami mieliśmy przyjemność realizować, a część wisiała na naszych listach i czekała na realizację w przyszłości.

Być może Ty z któregoś skorzystasz? 

Odbierz BEZPŁATNIE ebook 97 Pomysłów na Biznes klikając TUTAJ.

PS: Skutkiem ubocznym tej lektury będzie pobudzenie Twojego myślenia.

Zakończenie Kalkulator Maturalny

Dawid

Te artykuły mogą Cię zainteresować:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here